Riasztó mértékben olvadnak az Andok gleccserei
 / Mozaik

A Földön élő minden negyedik ember függ a bolygónk felszínének 10 százalékát borító gleccserek által biztosított édesvíztől. A gleccser egy értékes, válságban lévő erőforrás, mivel az új kutatások szerint ezek a fagyott ökoszisztémák egyre gyorsabban változnak.

A gleccserek olvadása sokkoló mértéket öltött

Egy nemzetközi tudóscsoport új, a Science szaklapban publikált tanulmánya szerint a trópusi gleccserek az előrejelzéseknél gyorsabban olvadnak, és mindez már olyan méreteket öltött, amelyekre a kutatók nem számítottak - írja az origo.hu.

Az eredmények őszintén szólva sokkoltak minket. Úgy gondolom, hogy egyértelmű bizonyíték arra, hogy a világ legalább egy régiója mostanra elhagyta azokat a „barátságos” éghajlati viszonyokat, amelyek elősegítették az emberi civilizáció fejlődését

– mondta Andrew Gorin, a Kaliforniai Egyetem, Berkeley paleoklimatológusa a New Scientistnek, amit a ScienceAlert online tudományos portál idéz.

Hozzátette: gyorsan túllépünk azokon az éghajlati mérföldköveken, amelyekről a tudósok azt hitték, hogy még évtizedekre vannak.

Gorin csapata gyanúsan kevés berillium-10 és szén-14 izotópot talált az Andok hegység gleccsereit szegélyező ásványokban, ami arra utal, hogy ezek a kőzetek utoljára legalább 11 700 évvel ezelőtt „érezték” a Nap melegét.

Mindez arra utalhat, hogy a hegység egyes részein az emberi civilizáció születésének időszaka, tehát a holocén előtt nem volt ilyen alacsony szintű eljegesedés.

Drasztikusan megváltozhat a környezet

A gleccserek télen hó formájában gyűjtik össze a vizet, majd a nyári olvadás során úgymond felszabadítják, amivel milliárdok számára biztosítják a vizet. Ahogy azonban a gleccserek visszahúzódnak, egyre kevesebb édesvíz áll rendelkezésre.

Az Andok régiójában már most rekordokat döntött a szárazság és a vízhiány, ami mellett végzetes árvizek is tapasztalhatók, mivel az olvadékmedencék „kiszakadnak” az egykor azokat visszatartó jégből.

De nem csak az Andokban zajlik ez a folyamat: a korábbi kutatások szerint a gleccserek olvadása a Himalájától Alaszkáig egyre gyorsul.

A gleccserek nagyon érzékenyek arra az éghajlati rendszerre, amelyben élnek. Valójában ezek azok a helyek, ahol a felmelegedő éghajlathoz kapcsolódó első nagy változásokat láthatjuk. Ha ezeket a gleccsereket nézzük, azzal elképzelhetjük, hogy mi vár ránk a jövőben más helyeken, például az Egyesült Államok nyugati részén, ami egy jégmentes forgatókönyvet prognosztizál

– magyarázza Shaun Marcott, a Wisconsin-Madison Egyetem geotudósa.

A visszahúzódó gleccserekből származó olvadékvíz csökkenése és az emelkedő tengerekből eredő sós víz beáramlása miatt az olyan nagy folyók, mint a Magdalena és a Gangesz megtizedelő erejű vízhozamcsökkenést fognak tapasztalni. Ez azt eredményezheti, hogy egész közösségek lesznek kénytelen víz után vándorolni.

Ázsiában például tíz nagyobb folyó ered a Himalája térségében, amelyek 1,3 milliárd embert látnak el édesvízzel, akik a vízgyűjtő területén élnek.

Egy másik, a Nature szaklapban nemrégiben publikált tanulmány megállapította, hogy a helyi környezet drasztikusan megváltozhat a jégréteg nélkül. A Levan Tielidze, a Monash Egyetem glaciológusa által vezetett kutatócsoport a talaj tulajdonságait, a mikroklímát és a környezeti DNS által képviselt biológiai sokféleséget elemezve kijelentette, hogy a jég visszahúzódásával az új élet gyorsan beköltözik a régi helyére. A kialakult fajok elvesztésének és új kölcsönhatások létrejöttének következményei azonban még nem világosak. Tény tehát, hogy a gleccserek visszahúzódása az éghajlatváltozás egyik legszembetűnőbb jele.


 


Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek


Hirdetés
Címlapról ajánljuk

Csapon végső búcsút vettek a háborúban elesett Szerhij Pireutól.

Új korszak a határátlépésben: az eCserha rendszer júniustól a személyautók számára is elérhető lesz.

A 380 évvel ezelőtt létrejött ungvári unió egyházi, szellemi és kulturális örökségéről tartottak konferenciát Beregszászon.

A megkezdett növényvédelmi munkákat folytatni kell, különös figyelemmel a gombás betegségekre és a kártevők elleni védekezésre, még termés hiányában is!

A csapásoknak halálos áldozataik is vannak, lakóházak rongálódtak meg, ipari, vasúti és kikötői infrastrukturális létesítményekben keletkeztek károk.

Ha Oroszország agressziót indítana a Suwalki-folyosó körzetében, elveszíthetné Kalinyingrádi területét.

Kárpátalján őrizetbe vették a katonai orvosi bizottság vezetőjét, aki pénzért hamis igazolásokat adott. Több mint 11 millió hrivnyát foglaltak le.

Ukrajna nem fogad el „lépcsőzetes” EU-tagságot – jelentette ki Andrij Szibiha külügyminiszter. Szerinte Kijev gyorsan halad az EU-csatlakozás felé.

A tavaly április 21-én elhunyt Ferenc pápa emlékére a Santa Maria Maggiore pápai bazilikában mutattak be misét.

Ebben a hónapban a TeSó blogon sorra vesszük és kicsit boncolgatjuk Jézus boldogmondásait (Mt 5, 3-12).