Egy erdő alján növő növénynek a nyílt lombkoronából jövő fénysugár aggasztó lehet. Egy új kutatás szerint azonban az együtt növő növények képesek lehetnek figyelmeztetni egymást az ilyen stresszes eseményekre úgy, hogy megérintik a leveleiket, ezért kollektíven reziliensebbekké válnak. Ezért van az, hogy az együtt termesztett termések gyakran túlélnek nehéz körülmények között, és ez felhasználható lehet arra, hogy olyan kevert növényközösségeket tervezzenek, amik reziliensebbek a klímaváltozással szemben.
Ron Mittler a Missouri-i Egyetem növénybiológusa és kollégái lúdfüvet (Arabidopsis thaliana) növesztettek több héten át, egy részüket egyedül, egy részüket sűrű csoportokban, ahol a növények meg tudták érinteni egymás leveleit. Amikor túl sok fényt kaptak, az egyedül lévő növények a több jelét mutatták a stressznek és károsodásnak, mint a csoportokban lévők - írja az origo.hu.
A növények föld felett és föld alatt is kommunikálnak egymással
A növények a föld alatt a gyökereikkel kommunikálnak mikrobákkal, vagy gombákkal létrehozott hálózatok révén. A kutatók szerint a föld feletti kommunikáció számos csatornán keresztül történhet, például légúton terjedő vegyületekkel, amik riasztják a többi növényt a növényevők támadásakor, vagy stresszt jelző hangokkal. A növények elektromos jeleket is továbbadnak egymásnak leveleiken keresztül, olyan hálózatot hozva létre, ami érintéssel kapcsolódik, bár ennek a növények egészségére gyakorolt hatása korábban ismeretlen volt.
Mittler és csapata a laboratóriumban egy sor kísérletet hajtott végre magról nevelt lúdfüveken. Elemezték a génkifejeződésben történt változásokat, monitorozták az egymásnak átadott jeleket és mérték a stresszel szembeni rezilienciát úgy, hogy erős fénnyel világították meg a növényeket.
Olyan genetikailag módosított növényeket használva, melyek nem képesek bizonyos kémiai jelek továbbítására, a tudósok gondosan szétválasztották, mely jelek felelősek a stresszhez való akklimatizálódásért. Egy órával az érintkezés után, azok a növények, amelyek levelei meg lettek érintve, több, mint 2.000 stresszre reagáló gént aktiváltak, köztük azokat, melyek segítenek megbirkózni a fénnyel, hideggel, belvízzel, sóval és sérüléssel. A fénynek kitett izolált növényeknél, összehasonlítva az egymással érintkező növényekkel, nagyobb volt a sejtkárosodás és több stresszel összefüggő pigmentet halmoztak fel.
A genetikailag módosított növényekkel végzett kísérlet azt is feltárta, hogy a hidrogén-peroxid átvitele döntő fontosságú a szomszédos növények rezilienciájának indukálásában. A növények akkor termelnek hidrogén-peroxidot, amikor különféle stresszek kiváltják. Most először állapították meg azt, hogy a hidrogén-peroxid növényről növényre átmenő jel. Ez egy nagyon fontos általános jelző mechanizmus, ami kell, hogy legyen a növényeknek, mivel nem tudnak mozogni. Kell egy riasztó, hogy tudják, mi történik a környezetben.
A felfedezés megmagyarázza, miért van az, hogy az együtt termesztett termések gyakran túlélnek nehéz körülmények között, és ez felhasználható lehet arra, hogy olyan kevert növényközösségeket tervezzenek, amik reziliensebbek a klímaváltozásból származó egymást átfedő fenyegetésekkel szemben, mint például az árvíz és a hőség.
Darwin is azt mondta, hogy a növény keverékek jobban nőnek, mint azok, melyek egyedül vannak, és ez lehet az egyik oka.
A hasonló fajta növények jeleket osztanak meg. Lehetséges, hogy a különböző fajták is ezt használják, de jobban csinálják.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke