/ Kultúra
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban - Adventre hangolódás
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Az év legszebb ünnepére készülődve a Pro Cultura Subcarpathica civil szervezet a Nagyberegi Tájházban karácsonyváró adventi foglalkozásokat szervez. Az első alkalomra november 23-án került sor, amelyre ezúttal a beregdédai kisiskolások lelkes csoportja érkezett.

Hirdetés

A gyerekeket Gál Adél programfelelős köszöntötte, majd az egykori paraszti portán, a csűrön át a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola egykori rektorának, Szikura Józsefnek a nevét viselő botanikus kertbe vezette őket, ahol Kárpátalja különböző vidékeinek növénykülönlegességeivel, illetve a rovarszállóval ismerkedhettek. Majd az udvaron bemutatta azokat a főleg fából készült játékokat, amelyekkel egykoron déd- és ükszüleik játszottak. Meg kell mondani, az okoskütyük világában felnövekvő mostani nemzedék is igen nagy élvezettel próbálta ki azokat!

Hirdetés

A friss levegőn játszástól kipirulva, örömtől csillogó szemmel vonultak be a kis nebulók a ma már tájházként funkcionáló egykori parasztházba. Ahol nagy érdeklődéssel vettek részt az interaktív tárlatvezetésen, majd pedig azon a kézművesfoglalkozáson, melyen Gál Adél, Markó Veronika és Papp Viktória vezetésével karácsonyi asztali díszeket készítettek. A nyírfakorongra fenyőágakat, méhviaszból saját kezűleg sodort gyertyát, diót, tobozt, illetve különböző díszítőelemeket ragasztottak. Valószínűleg ezek az alkotások lesznek a család számára is a legkedvesebb ünnepi dekorációk.

S míg készültek az asztali díszek, a program vezetői meséltek az adventi szokásokról, felelevenítették a régi hagyományokat. Olasz Piroska pedig kelt tésztából diós és lekváros kifliket készített, melyek a kemencében sültek szép pirosra. A gyerekek élénk érdeklődést mutattak a kemencében sütés iránt is, majd a foglalkozás végén nagy élvezettel fogyasztották el a finom kalácsot.

A szervezők – a Csoóri Sándor Alap, valamint a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával – december közepéig folytatják az adventi tájházi foglalkozásokat. A következő hetekben az ide érkezők többek között fenyődíszeket, mézeskalácsot készítenek majd, és felelevenítik a Luca-napi népszokásokat is.

Kovács Erzsébet

Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet
Karácsonyi asztaldíszek készültek a Nagyberegi Tájházban. Fotó: Kovács Erzsébet