Denevérek vírusait kutató konzorciumhoz csatlakozott a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratórium (VNL). A nemzetközileg „OneBAT” néven ismert projekt a denevérekben található vírusok „One Health – Egy Egészség” szemléletű vizsgálatát célozza - tájékoztatta szerkesztőségünket a Pécsi Tudományegyetem.
A denevérek számos vírust hordoznak
A denevérek az egyik legváltozatosabb emlőscsoport, nagyon fontos részei a természetes ökológiai rendszereknek - írja az origo.hu.
Megfigyelésük során kiderült, hogy számos olyan vírust hordoznak, amelyek kiváló modellek lehetnek a különböző zoonotikus, vagyis állatról emberre terjedő vírusok elleni küzdelemben, és fontos információkhoz juttathatják a kutatókat a járványok elleni felkészüléshez
– tájékoztatta szerkesztőségünket a Virológiai Nemzeti Laboratórium.
A 13 nemzetközi partner összefogásával megvalósuló projekt célja az európai denevérekben előforduló vírusok vizsgálata, ökológusok, virológusok és modellezők tudományágakon átívelő konzorciumának segítségével. A OneBAT konzorcium célja feltárni a természetes vírusgazdák, valamint az alkalmi gazdaszervezetek, a kórokozók és a környezet közötti összetett kölcsönhatásokat, amelyek meghatározzák a fertőző betegségek felbukkanását.
Gyorsan felismerik az új fertőző betegségeket
Ahogy arra a szakemberek rámutattak, a projektből származó konkrét információkon túlmenően a OneBAT program megvalósítása során olyan innovatív módszerek és eljárások kifejlesztése a cél, amelyekkel
lehetővé válik az új fertőző betegségek gyors megismerése, és az ellenük való védekezés kidolgozása.
A kutatásba bevont állatok szerológiai és molekuláris biológiai vizsgálatára szolgáló rapid protokollok kifejlesztésén túl, Európa-szerte harmonizált hosszútávú betegségökológiai felmérések is zajlanak.
A OneBAT program során vevőantennákat is telepítenek Európa több országában, így Magyarországon is, amelyek segítenek a repülő állatok viselkedésének, vonulásának vizsgálatában, hozzájárulva az egyre ritkuló és szigorú természetvédelmi oltalom alatt álló denevérek védelméhez is.
Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke