Régóta ismert, hogy az elhízás számos daganat kialakulásában szerepet játszhat, egy friss kutatás most pontosabban bemutatta, hogy a túlsúly hogyan segíti elő a tumor kifejlődését.
A zsírban gazdag étrend segítheti a daganatsejtek fejlődését, mégpedig úgy, hogy segít elvonni az immunsejtek működéséhez szükséges tápanyagot, így gyengíti a szervezet védekezését - állapította meg egy friss tanulmány. A Science Daily oldalán közzétett kutatás szerint a rákos sejtek az anyagcseréjüket is átalakítják és növelik a zsírfogyasztást, az egészségtelen étrend így kedvez a fejlődésüknek - írja a Házipatika.com.
A daganatsejtek a zsírsejtekből kezdenek táplálkozni
Az elhízást már számos tanulmány kapcsolatba hozta bizonyos daganatok kialakulásával, illetve az is közismert, hogy a túlsúly a rák túlélésének esélyeit is jelentősen ronthatja. Az elmúlt években több olyan kutatást is végeztek, amely arra kereste a választ, hogy az elhízással kapcsolatos folyamatok hogyan segítik a tumor növekedését, a Harvard Orvosi Egyetem kutatói is erre szerettek volna választ kapni.
Az egyetem kutatói egérkísérletekkel igazolták, hogy a magas zsírtartalmú étrend csökkenti a daganatokban az immunsejtek egy típusának, a CD8+ T-sejteknek a számát és tumorellenes aktivitásukat. Megfigyelték, hogy a magas kalóriatartalmú étrend miatt kialakuló zsírtöbblet hatására a rákos sejtek újra programozzák anyagcseréjüket, és az energiában gazdag zsírmolekulákat kezdik felélni. Ezzel megfosztják a szervezetet védő immunsejteket a táplálékuktól, így miközben a daganat gyorsabb ütemben növekszik, a szervezet is egyre enyhébb választ adhat rá.
A kutatók ezt az anyagcsere-átállást blokkolták az állatok szervezetében, és azt tapasztalták, hogy a tumor fejlődése is lelassult. De ezt csak az úgynevezett immunogén, vagyis több immunsejtet tartalmazó daganatok esetében figyelték meg, amelyeket a szervezetünk amúgy is nagyobb eséllyel felismer, így az ellenük indított immunválasz is jelentősebb. A daganatsejtek máshogy viselkednek egy elhízott, illetve egy egészséges testzsírszázalékú ember szervezetében, a kutatók szerint ez pedig a terápiák hatékonyságát is befolyásolja. Hangsúlyozták, hogy az elhízás globálisan is egyre súlyosabb problémát jelent, ennek pedig a rákgyógyításra is kihatása lehet.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.
A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.
A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.
A hatósági vizsgálatok szerint az állam 100 millió hrivnya veszteséget szenvedett el.
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.