Ukrajna hét civilt hozott haza az orosz fogságból. A 35 és 66 év közötti személyeket még 2022-ben tartóztatták le az orosz megszállás alatt.
185 ukrán védő tért haza – jelentette be Volodimir Zelenszkij elnök.
Az ukrán és az orosz delegációk találkozójával kapcsolatban azt mondta, hogy ebben a kérdésben jelenleg „nincs előrelépés”.
Ukrajna újabb fogolycserét hajtott végre Oroszországgal a függetlenség napján.
A legutóbbi ukrán-orosz fogolycsere során összesen 84 ember tért haza.
Andrij Kovaljov, az ukrán vezérkar szóvivője azt mondta, hogy súlyos veszteségeket okoztak az orosz csapatoknak.
Volodimir Zelenszkij elnök kijelentette, ma 84 embert hoztak haza.
Az európai országok bemutatták az Egyesült Államoknak az ukrajnai háború befejezésére vonatkozó tervüket.
A listák kidolgozása folyamatban van.
Volodimir Zelenszkij elnök közölte: céljuk, hogy mindenkit visszajuttassanak, aki jogtalanul van fogva tartva.
Ukrajna és Oroszország megtartotta a fogolycsere kilencedik szakaszát.
A tárgyalások kevesebb mint egy óráig tartottak.
Az ukrán elnök megnevezte Kijev legfőbb prioritásait a következő isztambuli ukrán-orosz egyeztetésre
"A mi napirendünk világos: a hadifoglyok visszaszolgáltatása, az Oroszország által elrabolt gyermekek visszatérése és az államfők szintjén tartandó találkozó előkészítése" - mondta Zelenszkij.
Júniusban nyolc csere történt, melynek során százával tértek haza ukrán katonák és civilek.
Az orosz légicsapás nyomán reggeli adatok szerint jelentősen megnőtt a szennyezettség szintje Kijevben.
A most kiszabadult katonák legfiatalabbika mindössze 20 éves, míg a legidősebb 59 éves.
A hadifoglyokat később ukrán hadifoglyokra cserélhetik, akik jelenleg orosz fogságban vannak.
Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter szerint Ukrajna következő célja, hogy közvetlen találkozót kezdeményezzen Volodimir Zelenszkij ukrán és Vlagyimir Putyin orosz elnök között.
A többségük 2022 óta volt fogságban.
A katonák többsége több mint két évet töltött orosz hadifogságban.
A legidősebb most hazatért fogoly 63 éves.
Cáfolják az orosz állításokat.
A hazatért katonák között sokan vannak olyanok, akik már 2022 óta fogságban vannak.
A most hazatért védők mindannyian kezelésre szorulnak.
A most hazatérő katonák között súlyosan sebesültek és krónikus betegek is vannak.
Ukrajna és Oroszország kedden újabb fogolycserét hajtott végre, amelynek során sikerült kiszabadítaniuk a fogságból a június 2-i isztambuli tárgyalásokon meghatározott kategóriákba tartozó súlyosan sebesült és sérült katonákat.
Az első szakaszban a súlyosan sérült, illetve 25 év alatti foglyokat cserélték ki.
Ukrajna két fogolycserét hajthat végre Oroszországgal ezen a hétvégén.
A felek megállapodtak súlyosan sebesült hadifoglyok és elesett katonák cseréjéről, először érkeztek orosz javaslatok a tűzszünetre, és felmerült egy vezetői csúcstalálkozó lehetősége is.
Oroszország mindent megtesz annak érdekében, hogy az isztambuli tárgyalások soron következő találkozója ne járjon eredménnyel - figyelmeztetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.
Matt Whitaker kifejtette, hogy Ukrajnának és Oroszországnak egymás között kell megállapodnia egy tartós békéről.