Június 26-án újabb hadifogolycsere zajlott Ukrajna és Oroszország között. Az esemény során hazatérhetett több ukrán katona, köztük az Ukrán Fegyveres Erők, a Nemzeti Gárda, valamint a határőrség tagjai.
Erről az RBC-Ukrajna számolt be.
Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij a közösségi médiában jelentette be:
„Folytatjuk a fogolycseréket, újabb szakaszhoz érkeztünk. Ma visszatérnek a Fegyveres Erők, a Nemzeti Gárda, és az Állami Határőrszolgálat harcosai. A többségük 2022 óta volt fogságban. Mindent megteszünk azért, hogy mindenkit megtaláljunk, és minden nevet ellenőrizzünk.”
A Verhovna Rada emberi jogi biztosa, Dmitro Lubinec elmondása szerint a most hazatért foglyok között vannak a Fegyveres Erők, a Nemzeti Gárda és az Ukrán Állami Határőrszolgálat katonái. Visszatértek területvédelmi egységek, gépesített lövészdandárok, tengerészgyalogosok és deszant-alakulatok tagjai is.
Az új csoportban szerepelnek olyan védők, akik Mariupol védelmében estek fogságba, illetve olyanok is, akiknek hollétét sokáig nem erősítette meg az agresszor ország. A most hazatérők között tisztek is vannak;
a legidősebb 62, a legfiatalabb 24 éves.
Lubinec hangsúlyozta:
„Ez a folyamat a Koordinációs Központ tagjai kitartó munkájának eredménye, amelyet az elnök utasítására végeznek.”
Az ukrán belügyminiszter, Ihor Klimenko arról számolt be, hogy a kiszabadultak többsége 2022 óta volt fogságban.
„Néhányuk története valódi csoda – őket eltűntként tartották számon, de az állam tovább kereste őket, és ma ismét velünk vannak”
– írta.
Hogyan zajlottak az utóbbi hadifogolycserék?
Az ukrán és orosz fél első nagyszabású cseréjére május 16-án, Isztambulban született megállapodás alapján került sor, ahol „1000 az 1000-ért” formátumban bonyolították le a fogolycserét, három szakaszban, május 23. és 25. között.
A második forduló után, június 2-án Törökországban újabb egyezség született, mely szerint minden súlyosan sérült vagy beteg katonát, valamint minden 18–25 év közötti foglyot kicserélnek.
Az új egyezmény értelmében június 9-én, 10-én, 12-én, 14-én, 19-én és 20-án is sor került cserékre, amikor főként a szárazföldi erők, területvédelmi alakulatok, deszantosok, pilóta nélküli rendszerek katonái, határőrök és nemzeti gárdisták tértek haza.
A mostani szakaszban ismét főként „súlyos sebesültek és betegek” kategóriájába tartozó védők térhettek vissza, köztük újra a mariupoli hősök is, akik 2022 óta voltak fogságban.
A megegyezés nem csak az élő hadifoglyokra vonatkozott: az isztambuli egyeztetések során a felek a halottak hazahozatalában is megegyeztek, „6000 az 6000-ért” arányban. A legutóbbi szakasz június 16-án zajlott, amikor az orosz fél összesen 6057 testet adott át.
Az átadott testek között azonban orosz katonák maradványai is voltak – Zelenszkij elnök beszámolója szerint 20 olyan testet, amelyet ukrán katonaként azonosítottak, valójában orosz katonáké volt.
Ihor Klimenko közölte: Ukrajna három orosz katona földi maradványait vissza is adta az orosz félnek a hazatérő védők repatriációja során.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat! Értesüljön időben a legfontosabb ukrajnai és kárpátaljai hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Twitteren vagy iratkozzon fel Google News csatornánkra!
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke