/ Mozaik
Miért kívánjuk annyira az édességet?
Miért kívánjuk annyira az édességet?
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Sokunknál előfordul, hogy egy bőséges étkezés után vagy napközben egyszerűen eluralkodik rajtunk a vágy egy szelet csoki vagy bármi édesség iránt. De vajon miért?

Hirdetés

Nem véletlenül kívánjuk néha annyira az édességet. A Marie Claire gyűjtötte össze, mik állhatnak a sóvárgás hátterében - írja a Házipatika.com

Édesség utáni vágy – miért nehéz megállni?

A cukorfüggőség és a cukor utáni sóvárgás sokakat érint nap mint nap. Gyakran hibáztatjuk magunkat a kontrollhiányért, pedig a háttérben jóval összetettebb mechanizmusok állnak. A cukor utáni vágyat ugyanis nemcsak az éhség befolyásolja: szerepet játszik benne az energia- és hormonháztartásunk, az agy jutalmazó rendszere, a mindennapi rutinjaink, sőt a környezetünk is. Lássuk a valódi okokat. 

1. Vércukorszint-ingadozás

A leggyakoribb ok a vércukorszint gyors emelkedése és zuhanása. Amikor sok cukros ételt eszünk, a vércukorszint hirtelen megugrik, majd az inzulin hatására lezuhan. Ez a folyamat erős éhségérzetet és cukor utáni sóvárgást okozhat, mivel a szervezet gyors energiaforrással igyekszik kompenzálni. 

2. Környezet és megszokás

A szervezet képes tanulni: ha például minden nap édességgel zárod az ebédet, az agy ezt jutalomként rögzíti és idővel rutinná válik. Így a helyzet, az időpont vagy a környezet önmagában aktiválja a cukor utáni vágyat, még akkor is, ha fizikailag nem vagy éhes.

Hirdetés

3. Érzelmek és hangulat

A stressz, a rossz hangulat vagy a fáradtság mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy édesség után nyúljunk. A cukor ugyanis gyorsan növeli a dopamin és szerotonin szintjét az agyban, ez pedig átmenetileg valóban jobb hangulatot eredményezhet.

4. Evolúciós magyarázat

Az ízlelőrendszerünk szereti az édes ízt, mert a természetben az édes források (mint például bizonyos gyümölcsök) már az őseinknél is gyors energiaforrásként szolgáltak.

Így csökkentsd a cukoréhséget

  • Indítsd a napot egy fehérjedús reggelivel! Jó választás a tojás, a görög joghurt vagy a mogyoróvaj teljes kiőrlésű gabonával. Ezek mind segítenek stabilabb energiaszintet tartani, így csökkenti az édesség utáni vágyat.
  • Ne hagyj ki étkezéseket! Ha túl ritkán eszel, az vércukorszint-ingadozáshoz vezethet, ami erősebb cukoréhséget vált ki. Törekedj inkább a napi többszöri, kisebb étkezésre!
  • Olvasd el a címkéket vásárláskor! Sok élelmiszer rejtett, hozzáadott cukrot tartalmaz, ami tovább fokozhatja a sóvárgást. Tudatos vásárlással elkerülheted ezeket a csapdákat.
  • Használj természetes fűszereket! Vanília, fahéj vagy reszelt citromhéj hozzáadása az ételekhez intenzívebb ízélményt ad anélkül, hogy plusz cukrot tennél bele.
  • Aludj eleget! A kevés alvás összezavarhatja az inzulinszintet és az éhség‑ illetve jóllakottságérzetet szabályozó hormonokat, ami cukoréhséghez vezethet.
  • Találj egészségesebb jutalmazási módokat! Sokak számára az édesség valamilyen jutalom vagy hangulatjavító. Ha észreveszed ezt a mintát, próbálj ki mást, ami örömet okozhat! Sétálj egyet, hallgass zenét, olvass vagy beszélgess valakivel!
     

 
Hirdetés

Hirdetés

Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek