Az artefaktum egy Hattusanál lévő vaskori településről származik. A települést azután alapították, hogy a hettiták elhagyták a várost. - írja a Live Science.
A Törökországban a régészek feltártak egy díszesen faragott 2.800 éves elefánt agyarat, amiben egykor egy vaskori "erőközpont" lehetett. Az elefántcsont faragvány egy mítkus szfinxet ábrázol - egy emberi fej egy szárnyas oroszlán testén - valamin egy valódi oroszlánt ábrázolása is és két magas növényt, ami a mítikus élet fáját reprezentálhatja. Bár a műalkotás vaskori, egy sokkal régibb város feletti archeológiai rétegben találták – az elhagyatott bronzkori hettita főváros, Hattusa felett - írja az origo.hu.
Andread Schachner a Német Régészeti Intézet archeológusa szerint, aki 2006 óta vezeti az ásatásokat Hattusanál, az artefaktum azt mutatja, hogy a vaskori település a helyszínen fontos hely volt, bár azután alapították, hogy a hettiták elhagyták a várost Kr.e. 1200 körül, a kései bronzkor összeomlása alatt. Lehetséges, hogy mondjuk ez a hely többé nem volt egy kis város, hanem egy fontosabb hely, talán egy "erőközpont".
A műalkotás körülbelül 30 centiméter hosszú és 10 centiméter széles, és Schachner azt mondta, hogy egy bútordarab része lehetett. Valószínűleg egy fadoboz, vagy egy fából készült ágy dísze volt a maga idejében. A munka a jobb és bal oldalon törött, s a felső és alsó oldalak az eredeti formájukban vannak. Következésképpen lehetséges, hogy hosszabb volt.
Vaskori település
Schachner azt mondta, hogy az objektum unikális volt a leletek között. A lelőhely a török Boğazköy falu mellett van, Ankarától 145 kilométerre keletre. Kiterjedt ásatásokat folytattak Boğazköy, vaskori szintjein, de korábban nem bukkantak rá ilyen részletes leletre.
A töredékbe vésett szimbólumok azt mutathatják, hogy a településnek kapcsolata lehetett más korabeli kultúrákkal. Miután befejezték az elefántcsont faragvány tudományos tanulmányát, a Boğazköyi Múzeumban fogják kiállítani.
Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.
A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.
A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.
A hatósági vizsgálatok szerint az állam 100 millió hrivnya veszteséget szenvedett el.
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.