Hat évvel ezelőtt tört ki a Covid-járvány, de ez egy jó dolgot is maga után hagyott: a sütés örömét. 2020 óta ugyanis a nők többsége kovászlázban ég, sülnek a kenyerek, péksütemények, sokan vállalkozásba kezdtek a bezártság idején. Ám mi teszi ennyire népszerűvé a szegények eledelét, hogy egyesek akár hét számjegyű havi bevételt is képesek összesütni?
Mindenki a maga sikere kovásza. Ezután a remek poén után vágjunk is bele mai témánkba, a kovászos kenyér népszerűségének felderítése. Talán mindannyian belefutottunk már az interneten olyan videókba, amelyeken (többségben) nők igyekeznek elkészíteni a tökéletes kenyeret vagy péksüteményt. Mindezek alapját a napokon keresztül gondosan nevelgetett kovász adja, hogy végül fantasztikus étek legyen belőle. Ez egyszer összejön, máskor nem – és a hölgyek mostanság már előszeretettel mutatják meg fejlődésüket is, bizonyítva, hogy nekik sem sikerült elsőre.
A kovászos tészta trendje az egyik legsikeresebbnek mondható a közösségi média és az internet korában, képes túlszárnyalni saját sikereit is: 2024-ben 79 százalékkal nőtt az ilyen témájú tartalmak száma, és 2026-ban sem mutat különösebb csökkenést. Mostanra már szárnyal az influenszer-pékek népszerűsége, akik előszeretettel igyekeznek kifejleszteni minél egyszerűbb és gyorsabb recepteket, hogy mindenkivel elhitessék: kovászos kenyeret készíteni könnyű és szórakoztató.
Nincs új a nap alatt
A kovászos tésztát már a Krisztus előtti időkben is ismerték, ez a történelem egyik legidősebb kenyértésztája. Eredetét tekintve nincsenek pontos információk:
- megannyi feljegyzés utal a mai Svájc Krisztus előtt 3700 évvel ezelőtti területére,
- ám a történészek inkább Egyiptom és a termékeny félhold vidéke mellett teszik le a voksukat.
Nevét a fermentációs folyamat után kapta, amelynek során vadélesztő és baktériumok keverékét használják a tészta erjesztésére, ami jellegzetes savanykás ízt kölcsönöz neki
– angol elnevezése, a sourdough jól tükrözi ezt. Ezt a módszert a bányászok is alkalmazták kenyérkészítésre olyan zord körülmények között, ahol friss élesztő nem volt elérhető.
A középkorban egész Európában ez a kenyérfajta volt az alapvető, s csak később vette át helyét az az élesztőfajta, ami a sörfőzés melléktermékeként keletkezett.
A XIX. századra a száraz élesztő letaszította trónjáról a kovászt. Mai népszerűségét a Covid-járvány idején szerezte vissza, amikor otthonukba kényszerült emberek kénytelenek voltak valamivel elfoglalni magukat. Mindenkinek szüksége volt valamire, ami lefoglalta az agyukat és kezüket. A kovász nevelése, különös gondoskodást igénylő kenyértészta elkészítése tökéletesnek bizonyult mindehhez. Így aztán, ami egykor csupán mindennapi feladat volt, kreatív hobbivá alakult.
Hobbiból biznisz, nem is kicsi
Miután a kovásszal a nők és a férfiak a lelküket is kisütötték, ráeszméltek, hogy ennyi kenyérfélét az életben nem tudnak megenni. Tovább kellett azt adni, és sokak fejében így született meg a potenciális kisvállalkozás gondolata, és nem is gondolták volna, hogy mindez idővel leválthatja az irodai állásukat is.
Erre példa Ms. Ohara története is, aki 2020-ban egy politikai techcég alkalmazottjaként lett a kovásztrend megszállottja. Kovászának alapját egy 2018-as sütős könyvből vette, a recept kezdőknek szólt. Két év alatt olyannyira professzionálisra fejlesztette receptjét, hogy megnyithatta mini sütödéjét, termékeit előszeretettel vásárolták tőle ismerősei és szomszédai. A Capitol Jill Baking viszont hamar beindult, Ms. Ohara pedig kénytelen volt kilépni a cégtől, hogy teljes munkaidőben a sütéssel, valamint új bizniszével foglalkozzon. Erre az időszakra így emlékszik vissza:
2023-ban volt az első pop-upom, amire 300-an eljöttek. Akkor csapott meg igazán a felismerés, hogy soha többé nem kell irodában dolgoznom.
Ám nem feledkezhetünk meg azokról az influenszerekről sem, akik sütős tartalmaiknak köszönhetik óriási nézettségüket – és ezzel tetemes mennyiségű pénzt keresnek. Többségük nő és többgyermekes édesanya, és nagyrészt tradwife-oknak könyvelik el őket – így annak ellenére, hogy tartalmaikat sokan követik, közben utálják is őket.
Az egyik legnépszerűbb kovász-tartalomgyártó Hannah Neeleman, a Ballerina Farm névre keresztelt közösségi oldalakon találhatjuk meg. Ő az egyik legnagyobb követőtáborral és nézettséggel rendelkező azok közül, akik kontentjeik nagy részében sütnek valami kovászosat. Neeleman videós tartalmai már-már bicskanyitogatóan tökéletesnek hatnak, miközben nyolc gyereket nevel. Az influenszerek ugyan nem adják el kenyereiket vagy süteményeiket, ám két legyet ütnek egy csapásra: receptjüket látványos és figyelemfelkeltő videón keresztül adják át nézőiknek, és közben ételt tesznek a család asztalára. Talán ez lehet a tökéletes élet receptje is?
Ezt Taylor Swift sem hagyja ki
Taylor Swift is beszállt a buliba. Az énekesnő legújabb albumának promóciós körútján minden műsorvezetőt meglepett egy saját sütésű kenyérrel. Ezek egytől egyig fantázianevet is kaptak, olyanokat, amiket a The Life of A Showgirl dalai ihlettek, például: The Fate of Doughphelia, ami eredetileg The Fate of Ophelia volt.
A rajongók úgy vélik, hogy ezt azt új szokás azért vette fel az énekesnő, mert az Eras Tour után szüksége volt kikapcsolódásra. Mások szerint ez Swift elháziasszonyosodásának első fázisa, amelyet a népszerű amerikai focista, Travis Kelce idézett elő még azelőtt, hogy megkérte volna a kezét.
Azonban nem ő az egyetlen celeb, akit bekebelezett a kovásztrend. Jake Gyllenhaal is a sütés szerelmesévé vált a pandémia alatt, szenvedélyéről tévéműsorokban is beszámolt. A színész olyannyira törődik kovászával, hogy még suttogni is szokott hozzá, kedvesen beszél vele, hogy végül szép kenyér készüljön belőle.
A kovász tehát ismét népszerű, a kenyérsütés visszatért a modern konyhákba. A videókon szép a filter, az aláfestő zene dallamos, mintha ezek nélkül nem is tűnhetne étvágygerjesztőnek egy egészséges étel. A megfelelő marketing miatt viszont az sem tűnik fárasztónak, hogy hosszú órákon keresztül álljunk a konyhában úgy, hogy egyáltalán nem biztos, hogy a sütőből ehető végeredményt veszünk ki - közölte az index.hu.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke