/ Mozaik
Ez a kedvelt egészséges ital többet árthat, mint használ
Ez a kedvelt egészséges ital többet árthat, mint használ
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Az almaecet mértékletes és megfelelően hígított fogyasztása bizonyos esetekben beilleszthető az étrendbe, de a rendszeres, hígítás nélküli alkalmazása több kárt okozhat, mint hasznot. Lássuk a hatásait!

Hirdetés

Az egészségtudatos életmód nem egyenlő azzal, hogy minden „természetes” vagy divatos módszer automatikusan biztonságos. Az interneten terjedő tanácsok gyakran figyelmen kívül hagyják az egyéni különbségeket és a lehetséges mellékhatásokat. Ami valakinek beválik, másnál akár káros is lehet - írja a Házipatika.com.

Csodaszernek nevezik

Az utóbbi években egyre népszerűbbé vált egy egyszerű, természetesnek tartott ital, amelyet sokan a fogyás, az emésztésjavítás és az „általános méregtelenítés” csodaszerének kiáltottak ki. Ez nem más, mint az almaecet. Bár valóban léteznek kedvező élettani hatásai, a rendszeres, hígítás nélküli fogyasztása komoly egészségügyi kockázatokat hordozhat – különösen a fogak és a nyelőcső szempontjából.

Az almaecet magas savtartalmú folyadék. Fő hatóanyaga az ecetsav, amely erősen savas kémhatású (pH-értéke általában 2–3 között mozog). Ez a savasság az, ami részben felelős az emésztésre gyakorolt kedvező hatásáért, ugyanakkor ez okozza a legnagyobb problémát is, ha valaki rendszeresen és hígítás nélkül fogyasztja.

Hirdetés

A fogzománcot is oldja

Az egyik leggyakoribb mellékhatás a fogzománc károsodása. A fogzománc a fogak legkülső védőrétege, amely megóvja a mélyebb helyeket a mechanikai és kémiai behatásoktól. A savas italok – különösen a töményen fogyasztott almaecet – fokozatosan oldhatják ezt a réteget. A zománc nem regenerálódik, így a károsodás maradandó. Ennek következménye lehet fokozott fogérzékenység, elszíneződés, sőt hosszú távon akár szuvasodás is. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy már napi egy-két evőkanál hígítatlan almaecet is elegendő lehet a káros folyamat elindításához, ha azt tartósan alkalmazzák.

A másik jelentős kockázat a nyelőcső irritációja. A nyelőcső nyálkahártyája érzékeny szövet, amelyet nem arra „terveztek”, hogy rendszeresen erős savas anyaggal érintkezzen. A hígítatlan almaecet égető érzést, torokfájást, nyelési nehézséget okozhat. Hosszabb távon gyulladás alakulhat ki, súlyosabb esetben akár fekélyes elváltozások is megjelenhetnek. Azok számára, akik refluxbetegségben szenvednek, a tömény almaecet különösen problémás lehet, mert tovább fokozhatja a gyomorsav visszaáramlását és a kellemetlen tüneteket.

Nem szabad figyelmen kívül hagyni a gyomorra gyakorolt hatásokat sem. Bár kis mennyiségben segítheti az emésztést, túlzott vagy helytelen használata gyomorégést, hányingert, gyomorfájdalmat válthat ki. Egyes esetekben a savas közeg hozzájárulhat a gyomornyálkahártya irritációjához is.
 


 

Hirdetés

Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek