/ Kultúra
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

A Kárpátaljai Református Egyházkerületben az idei évet a Szolgálat éveként hirdették meg. Ennek jegyében a salánki és a verbőci gyülekezetek presbitériumai úgy döntöttek, rendszeresen szerveznek közös kiskörzeti konferenciákat. A nyitó alkalomra – mely ünnepi istentisztelettel vette kezdetét, és ahol lélekerősítő énekekkel szolgált a Magyarországról érkezett Kiss Kata zenekar is – február 16-án került sor Salánkon.

Hirdetés

Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet

Az igét ezúttal Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke hirdette. Aki a Bibliaolvasó kalauz szerint e napra kijelölt ószövetségi igeszakasz alapján az őrállók elhívásáról, felelősségéről beszélt. Felhívta a figyelmet, hogy nem csupán a próféta az őrálló, valamennyiünknek feladatot adott az Isten. Mindannyian felelősek vagyunk a másikért, „minden magyar felelős minden magyarért”, és fontos helyt állni elsősorban a családban, abban a legkisebb közösségben, ami ránk bízott az Úr.

Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet

„Emberfia! Őrállóvá tettelek téged!” – szól az ige. Felelősségünk embertársainknak átadni, amit mond nekünk Isten. „Ha igét hallasz tőlem, figyelmeztesd őket az én nevemben” – mondja az Úr az őrállónak. „Ha az igaz letér az igaz útról, és gonoszságot követ el (…), ha nem figyelmezteted őt, akkor meghal ugyan vétke miatt (…), de a vérét tőled kérem számon. Ha viszont figyelmezteted az igazat, hogy ne vétkezzék többé az igaz, és ő nem vétkezik, akkor életben marad, mert engedett a figyelmeztetésnek, és te is megmented a lelkedet.” (Ez 3, 20–21). Te is lehetsz őrálló, de kérd el Istentől és aztán szolgálj alázattal! – zárta gondolatait a püspök.

Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet

„Segítség jön… nem nyugatról, sem keletről, érkezik a segítség felülről” – hangzott a bátorítás a Kárpátalján turnézó Kiss Kata zenekar előadásában, akik ízelítőt adtak nemzeti érzelmű, lélek- és hiterősítő énekeiből. Kata elmondta, hogy korábban is gyakran jártak Kárpátalján – Salánkon is többször felléptek már –, a háború kitörése óta pedig még inkább fontosnak tartják, hogy bátorítást hozzanak a kárpátaljai magyaroknak. (Ehhez most a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően februártól május végéig lehetőség nyílik, a szerk.) Szeretnék átadni az anyaországnak azt az üzenetét, hogy nincsenek egyedül – ezért is kapta a turné a „Sohasem egyedül” címet. Olyan dalokat válogattak, amelyek egy kicsit lélekmelegítőek tudnak lenni ezekben a „nagyon-nagyon cudar időkben”. „Tudniuk kell nemzettestvéreimnek itt, Kárpátalján, hogy tényleg nincsenek egyedül, s amíg él a magyar, addig meg tudjuk fogni egymás kezét. Én a zenén keresztül tudom megfogni mindenkinek a kezét, és mutatni egy boldogabb jövő felé, amely remélhetőleg hamarosan el fog jönni” – nyilatkozta Kiss Kata.

Hirdetés

Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet

Az ünnepi alkalom kulturális részében Mihovics Barbara tanuló előadásában elhangzott Wass Albert A bujdosó imája című verse, illetve Balogh Anna, a lelkész lánya Kiss Katával együtt énekelte el a zenekar egyik legismertebb szerzeményét, a Magyar vagyok című dalt, mely mára a magyarság egyik ikonikus dalává vált.

Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet

Szolgáljatok az Úrnak örvendezéssel, menjetek eléje vigassággal!” – köszöntötte az egybegyűlteket a zsoltáros szavaival Balogh Attila, a salánki gyülekezet lelkipásztora. Aki köszönetet mondott Balog Zoltánnak az igehirdetés szolgálatáért, illetve azért, hogy minisztersége ideje alatt, támogatásával újulhatott meg a salánki református templom. A Kiss Kata zenekarnak pedig azt köszönte meg, hogy dalaikkal ezúttal is bátorították, lelkesítették, erősítették ezt a közösséget.

Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet
Presbiteri konferencia és Kiss Kata-koncert Salánkon - Sohasem egyedül. Fotó: Kárpátinfó/ Kovács Erzsébet

Az ünnepi istentiszteletet követően kiskörzeti presbiteri konferenciára került sor, ahol dr. Szemán Ákos, a Tiszáninneni Református Egyházkerület főjegyzője, a MRE Zsinata jogi bizottságának az elnöke tartott előadást „A presbiter feladatköre egyházi alkotmányos berendezésünk alapján” címmel.

Kovács Erzsébet 


 

Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira: 
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram 
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.