Csak reménykedni tudunk abban, hogy a kalászosok aratása a megyében néhány napon belül befejeződik, mivel a termést már veszély fenyegeti. A gyom rohamtempóban növi fel a táblákat, s emellett a felületi üszög is több helyen megjelent a kalászokon. Olyankor fekete felhőbe burkolóznak a munkájukat végző arató-cséplőgépek.
- Bő hónappal ezelőtt az őszi árpa levágásával a szokott időben megkezdődött a betakarítás. Mi jött közbe, hogy a munka még mindig tart? – kérdezem Molnár Ildikót, az „Egán Ede”KGK” Jótékonysági Alapítvány falugazdászát, a Pro Agricultura Carpatika Megyei JA munkatársát.
- Emlékezzünk vissza, hogy az árpa kicséplése után a legtöbb családi gazdaságban néhány napos szünetet tartottak, hogy a korai kopasz búza beérjen, s főként azért, hogy a szemekben a nedvességtartalom a megfelelő szintre csökkenjen. Ugyanis hosszabb távon ez biztosítja a tárolhatóságot. Továbbá tudni kell azt is, hogy a májusban hullott bőséges csapadékot kalászosaink maximálisan hasznosították, kiteltek, kerekebbek lettek a szemek. Ám ehhez pótlólagos időre volt szükségük. Hasonló folyamat játszódott le a magasabb szárat és nagyobb kalászt nevelő késői búzafajtáknál is. Amikor ezek július közepe táján végre vágáséretté váltak, nos, akkor jelentek meg az égen a kukoricát és a napraforgót megmentő esőfelhők. A bőséges csapadék nyomán sok helyen annyira felázott a talaj, hogy azokra a táblákra egy ideig kombájnnal nem lehetett rámenni. Mostanra változott a helyzet, és remélhető, hogy hamarosan egyenesbe jövünk.
- Olyannyira, hogy látható módon jó ütemben zajlik a szalma bebálázása, meg nyomában a tarlóhántás.
- Hiába csökkent vidékünkön jelentős mértékben a jószágállomány, a szalmára továbbra is van kereslet. Azt nem csupán a megmaradt állattartó telepek, hanem a fóliagazdaságok is hasznosítják. Illetve a gazdák rendelkeznek már olyan kombájnokkal, amelyek a szalmát csépléskor felaprítják, maguk után szétterítik, így azt a talajművelő gépek könnyen be tudják forgatni. Egyébként a tarlóhántással nem szabad késlekedni, mivel a gyomnövények intenzív fejlődésnek indultak.
- Úgy halljuk, hogy a gazdák elégedettek az idei hozamokkal. A jó eredmény minek köszönhető?
- Kezdjük talán azzal, hogy mind az ősz, mind a tavasz folyamán az időjárási körülmények kedvezően alakultak az ősziek számára. Mindig hullott elegendő csapadék, így fejlődésük töretlennek bizonyult, de annyi eső nem esett, hogy az aktuális fejtrágya adagok, illetve a növény- és gyomirtószerek kiszórását akadályozza. Így aztán árpából sok mezőgazda elérte a 6 tonnás átlagot, búzából és tritikáléból pedig a 4,5-5 tonnát. Kivételesen jól fizetett a zab, átlagosan 3 tonnát.
- Kedvező fejlemény, hogy a terménynek jó ára van mostanság.
- Valóban, az őszi kalászosokat magas áron, kilóját 8-10 hrivnyáért lehet értékesíteni, és van rá kereslet. Érthető módon azok, akik jószágot tartanak, csak a felesleget adják el. Ám azok a nagybani gazdálkodók, akik eleve piacra szánták terményüket, most élnek a kínálkozó lehetőséggel, és a raktári készlet felétől-kétharmadától ezekben a hetekben megszabadulnak. Gondolván, hogy ennél drágább már úgysem lesz sem a takarmánynak, sem a kenyérnek való. A pénzre meg hamarosan szükség lesz az őszi vetés költségeinek fedezéséhez, a talajelőkészítéshez nélkülözhetetlen üzemanyag és mindenféle inputanyag beszerzéséhez.
- A nagy kérdés: az utóbbi hetekben hullott csapadék már elegendő ahhoz, hogy a kukorica- és a napraforgótáblákon beérjen a termés?
- A termőréteg ez idő tájt jelentős nedvességtartalommal rendelkezik, ami reménység szerint még jó darabig kitart. Az a szerencsénk, hogy a múlt hónap közepén még idejében megnyíltak az ég csatornái, így a kukoricacsövekben a szemek fejlődésének, a napraforgókalapok kiteljesedésének folyamata továbbra is zavartalan. Amúgy pedig fel kell készülni arra, hogy a napraforgó érése valamelyest elhúzódik, hisz a növény fejlődése a hűvös idő miatt a keléstől kezdődően szinte az egész idényen át vontatottan haladt. Július második felében is volt olyan éjszaka, amikor 15 fok alá süllyedt a levegő hőmérséklete. Ilyenkor az asszimilációs folyamatok ennél a kultúránál szinte teljesen leállnak. Persze ez csupán a jelenlegi állapot, hisz ne feledjük, előttünk az év legmelegebb hónapja, így az alatt sok minden történhet.
Kovács Elemér
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat! Értesüljön időben a legfontosabb ukrajnai és kárpátaljai hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Twitteren vagy iratkozzon fel Google News csatornánkra!
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke