Az ukrajnai háború egyik legnagyobb újítását a tömegesen megjelenő olcsó drónok harctéri alkalmazása jelenti, de egy egyszerű ukrán megoldás jelentősen ronthatja a hasznosságukat.
A 2022-es ukrajnai orosz invázió kezdet után tömegesen kezdtek elterjedni azok a felvételek, amelyeken egyszerű, akár civilként is megvásárolható drónokat kezdenek használni a felek a harc közben. Az olcsó, tömeges bevetésre is alkalmazható eszközök sokoldalúságuk miatt gyorsan nagy népszerűségre tettek szert, mivel megfigyelési és támadási célokra is egyaránt bevethetők. Miután kifejezetten nehéz ezek ellen védekezni a kis méretük és gyors manővereik miatt, ezért az elmúlt időszak egyik legnagyobb kérdése az volt, hogy miképpen tudnának hatékony megoldást kitalálni a problémára.
Az ukránok most egy nagyon egyszerű újítással próbálkoznak: egyszerűen az eszközre szereltek két sörétest és azokkal vadásznak az ellenséges drónokra.
Amennyire meglepőnek tűnik elsőre az elképzelés, éppen annyira tűnik hatékonynak a nyilvánosságra hozott felvételek alapján. A drón a levegőben elkezdi megkeresni az ellenséges eszközöket, majd közvetlen közelről tüzet nyit azokra. A védelemmel nem igazán ellátott drónok a találattól már a levegőben megsemmisülnek vagy a földre zuhannak.
Ez még ne fogja elhozni az egyszerű és tömegesen bevethető drónok korának végét, inkább csak egy újabb fogást jelenthet a védekezési arzenálban. Korábban az elektronikus jelzavarás (EW) terjedt el, viszont erre a száloptikás technológiával felszerelt drónok megjelenése lehet a válasz.
Elsőként az ukránoknál jelent meg ez a megoldás, de nem lenne meglepő, ha hamarosan az orosz is ugyanilyen technológiával felszerelt „vadászokat” kezdenének el alkalmazni, mivel a háború eleje óta trend, hogy mindkét fél a másiktól veszi át az újításokat
- közölte a portfolio.hu.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
A cél a társadalmi ellenállóképesség erősítése a növekvő geopolitikai feszültségek és a természeti katasztrófák közepette.
Az emésztés sebessége számos betegség kialakulására hatással lehet.
Az előzetes adatok szerint az SZBU drónjai öt, egyenként 20 ezer köbméter kapacitású nyersolajtartályt rongáltak meg.
A döntés hátterében elsősorban nem politikai, hanem nagyon is személyes és gazdasági okok állnak.
Ukrajna már 10 éves drónszállítási megállapodást írt alá három közel-keleti országgal.
A holland hatóságok elutasították Pavel Kriszevics orosz művész és korábbi politikai fogoly vízumkérelmét.
„Reggel fogj a magvetéshez, és ne pihentesd a kezed este sem” – a Prédikátor könyvéből (11,6a) vett ige volt a mottója a csendesnapnak.
Ittas férfi dobott gránátot a rendőrök közé Dnyipropetrovszk megyében, többen megsérültek.
Egy férfi 23 éven át fizetés nélkül és nem megfelelő körülmények között végzett kemény munkát egy vállalkozónál.
17 helyszínen 22 drón célba talált, 7 helyszínről pedig roncsok lezuhanását jelentették.