A NATO főtitkára kijelentette, hogy a szövetség tagállamai jelentősen meg kívánják erősíteni a védelmi-ipari együttműködést.
Az EBESZ jelentése összegyűjtötte, milyen jelekből olvasnak a katonai vezetők.
Mark Rutte felszólította az észak-atlanti szövetség tagországait, hogy fokozzák védelmi termelésüket és növeljék védelmi kiadásaikat.
Volodimir Zelenszkij elnök csütörtökön telefonbeszélgetést folytatott Mark Rutte NATO-főtitkárral.
A hadkötelezettségi korhatár 18 évre történő leszállítását javasolja Ukrajnának Anthony Blinken amerikai külügyminiszter.
Ha elrettentő erejét a NATO a jelenlegi szinten akarja tartani, akkor a tagállamoktól elvárt 2 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési hozzájárulás nem lesz elég - hívta fel a figyelmet Mark Rutte NATO-főtitkár.
Oroszország és Kína megpróbálja destabilizálni a NATO-tagországokat különböző szabotázsakciók, kibertámadások, az energia fegyverként való felhasználása által, valamint az energiarendszerek veszélyeztetésével.
Most a legfontosabb feladat az, hogy amikor Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a béketárgyalások elkezdéséről dönt, ezt a döntést az erő pozíciójából hozhassa meg.
Oroszország agressziója nem csillapodik, sőt, Vlagyimir Putyin orosz elnök fokozza a háborús retorikáját és vakmerő provokációkat hajt végre.
Oroszország agressziója nem korlátozódik Ukrajnára.
Mark Rutte NATO-főtitkár pénteken először találkozott Donald Trumppal azóta, hogy a hónap elején megválasztották amerikai elnöknek.
Meggyőződését fejezte ki, hogy Moszkva a győzelme esetén sem állna meg, ami közvetlen fenyegetést jelent a Nyugatra nézve.
Megpróbálja Ukrajna energetikai rendszerét megsemmisíteni – mondta Rutte.
Fokozni kell a védelmi termelést az amerikai oldalon és Európában is, és többet kell tenni annak érdekében, hogy Ukrajna győzni tudjon.
Donald Tusk felidézte, amit az amerikai elnökválasztás előtt mondott: függetlenül attól, hogy mi lesz az eredmény, Európának nagyobb felelősséget kell vállalnia saját biztonsága érdekében, és Ukrajna jövője Ukrajna nélkül nem dönthető el.
Zelenszkij közölte, hogy a Ruttéval folytatott megbeszélésen tájékoztatta partnerét a harctéren kialakult helyzetről, különös tekintettel az észak-koreai hadsereg részvételére az Ukrajna elleni orosz agresszióban.
Gratulált szerdán Donald Trump választási győzelméhez Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, közleményében pedig az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti transzatlanti együttműködés mélyítését sürgette.
A NATO együtt fog dolgozni az amerikai elnökválasztás győztesével, bárki legyen is az, és mindent megtesz azért, hogy egységes maradjon.
Jelentős eszkaláció lenne, ha Észak-Korea csapatokat küldene az Oroszország melletti harcra Ukrajnába - jelentette ki a NATO-főtitkár.
"Továbbra is Oroszország jelenti a legkomolyabb fenyegetést a tagországok biztonságára" - szögezte le a főtitkár.
Az ukrán elnök nyilatkozatában elmondta, országa megérdemli, hogy egy napon a NATO teljes jogú tagja legyen.
A NATO készen áll arra, hogy megvédje szövetségeseit bármilyen támadással, bármilyen ellenséggel szemben most és a jövőben egyaránt - jelentette ki a NATO főtitkára.
Oroszország nem fogja tudni megfélemlíteni a NATO-t, a szervezet folytatja meghatározó támogatás nyújtását Ukrajnának – mondta Mark Rutte, a Szövetség főtitkára.
Jogilag lehetséges az Ukrajnának szállított nyugati fegyverek bevetése oroszországi katonai célpontok ellen, de ennek engedélyezéséről a szövetségeseknek kell dönteniük.
„Minél több katonai támogatást adunk Ukrajnának, annál gyorsabban fog véget érni ez a háború” – fogalmazott a NATO-főtitkár.
Reményét fejezte ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott kijevi megbeszélése után, hogy a szövetség országai változtatnak álláspontjukon Ukrajna légterének védelmével kapcsolatban.
A NATO új főtitkára, Mark Rutte kijelentette, hogy Ukrajnának joga van mélységi csapásokat indítani Oroszország területére.
Ukrajna folytatódó támogatása a helyes lépés, egyben befektetés a katonai szövetség biztonságába - jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár Brüsszelben kedden.
Mark Rutte korábbi holland kormányfő átvette a NATO-főtitkári megbízatást Jens Stoltenbergtől a szövetség brüsszeli székházában kedden.
A lengyel, a román és a török külügyminiszter szükségesnek tartja a NATO keleti szárnyának erősítését.
A NATO döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács szerdán úgy határozott, hogy Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnököt nevezi ki a NATO következő főtitkárának.