A tápanyag-utánpótlás és a talaj megfelelő szerkezetének fenntartása kulcsfontosságú a fóliasátorban történő kertészeti termesztés során. A szarvasmarha-állomány csökkenése és a műtrágyák árának növekedése miatt sok termelő keres hatékony és fenntartható alternatív megoldásokat. A fóliasátori zöldtrágyázás lehetőséget nyújt a talaj termékenységének javítására és a költségek csökkentésére. Az alábbiakban ismertetjük a fóliasátorban sikerrel alkalmazható konkrét zöldtrágyanövényeket, azok vetési és bedolgozási technológiáját, valamint néhány gyakorlati tanácsot is adunk.
A zöldtrágyázás alapelvei és jelentősége
A zöldtrágyanövények célja, hogy nagy mennyiségű biomasszát termeljenek, amelyet a talajba forgatva növeli a talaj szervesanyag-tartalmát és javítja a szerkezetét. Ezek a növények gyökérzetükkel lazítják a talajt, megvédik a talajt az eróziótól, és a tápanyagok megőrzésében is segítenek. A fóliasátorban alkalmazott zöldtrágyázás külön figyelmet igényel, mivel a sátorban a hagyományos szántóföldi növények időzítése és alkalmazása nem minden esetben praktikus. Az alábbi növényfajták jól alkalmazhatók a fóliasátorban, mivel a hideg időszakban is elegendő biomasszát biztosítanak.
Javasolt zöldtrágyanövények fóliasátorba
1. Rozs (Secale cereale)
– Felhasználás: A rozs kiválóan lazítja a talajt erős, mélyre hatoló gyökérzetével, és jelentős biomassza-termeléssel rendelkezik. Talajtakaróként hatékonyan védi a talajt és segít az állagának megőrzésében.
– Vetés ideje: Október végén, miután a fóliasátor felszabadul.
– Vetés módja és sűrűsége: 100–120 kg/ha fóliasátorban (10–12 g/m²), sűrűn vetve, hogy gyors talajborítást biztosítson.
– Bedolgozás: Március elején, amikor a növények elérik a 15-20 cm magasságot. Aprítás után rotációs kapával bedolgozva, hogy bomlásuk gyorsan megkezdődhessen.
2. Búza (Triticum aestivum)
– Felhasználás: A búza hidegtűrő növény, amely elegendő biomasszát termel, így jó alternatíva késő őszre és télre is. Kiválóan takarja a talajt és hozzájárul a humusztartalom növeléséhez.
– Vetés ideje: Október végétől november közepéig.
– Vetés módja és sűrűsége: 100–120 kg/ha fóliasátorban (10–12 g/m²), egyenletes vetésben.
– Bedolgozás: Március végén vagy április elején történik, rotációs kapával bedolgozva, hogy a következő kultúra telepítése előtt kellően lebomoljon.
3. Mustár (Sinapis alba)
– Felhasználás: Gyors növekedése miatt rendkívül népszerű zöldtrágyanövény. Kiváló nitrogénfelvevő képessége csökkenti a talajban maradt tápanyagok kimosódását, és gyorsan lebomlik, így előnyös a következő kultúra számára.
– Vetés ideje: Augusztus végén vagy szeptember közepén, hogy a hideg előtt elegendő zöld tömeget érjen el.
– Vetés módja és sűrűsége: 8–10 kg/ha fóliasátorban (0.8–1 g/m²), egyenletesen vetve.
– Bedolgozás: Október végén vagy november elején bedolgozható, amennyiben a talajhőmérséklet még elegendő a bomlás elindításához.
4. Olajretek (Raphanus sativus)
– Felhasználás: Az olajretek mélyre hatoló gyökérzete lazítja a talajt és segít tisztán tartani a területet. Gyorsan növekszik, és erőteljes gyökérzetével csökkenti a tömörödést.
– Vetés ideje: Augusztus vége – szeptember vége.
– Vetés módja és sűrűsége: 10–12 kg/ha fóliasátorban (1–1,2 g/m²), egyenletes vetésben.
– Bedolgozás: Október közepén bedolgozható, amikor a biomassza már kellő mennyiségű.
A zöldtrágyázás technológiai folyamata lépésről lépésre
- Talaj előkészítése: A vetés előtt a talajt fellazítjuk, hogy a magok egyenletesen kerülhessenek a megfelelő mélységbe. Fontos, hogy a vetés előtt eltávolítsuk a gyomokat, így biztosítva a zöldtrágyanövények zavartalan növekedését.
- Vetés: A megfelelő időben, általában október végén, sűrűn vetjük a zöldtrágyanövényeket, hogy a talaj teljes borítását elérjük. A vetési mélység 2-4 cm között ideális.
- Növényápolás: A zöldtrágyanövények általában nem igényelnek intenzív ápolást. Nincs szükség további gyomirtásra vagy tápanyagpótlásra, mivel a cél a biomassza minél nagyobb mértékű előállítása.
- Bedolgozás: A zöldtrágyanövényeket akkor dolgozzuk be, amikor már elérték a kívánt zöldtömeg-mennyiséget, és a talaj hőmérséklete is megfelelő a lebomláshoz. Általában a palánták ültetése előtt két-három héttel végezzük el, hogy a bedolgozott növények lebomlása megkezdődjön. Rotációs kapa vagy tárcsa segítségével forgatjuk be a növényeket a talajba, így gyorsítva a lebomlási folyamatot.
Alternatív megoldás: hibrid technológia
Amennyiben a fóliasátorban a zöldtrágya időigénye miatt nehezen alkalmazható, választható egy hibrid megoldás is. Ebben az esetben a zöldtrágya növényeket szabadföldön termesztjük, majd az így előállított biomasszát betakarítva forgatjuk be a fóliasátor talajába. Az ősz folyamán a fóliasátor talajhőmérséklete még elegendő az intenzív bomlási folyamathoz, így a tápanyagok hamarabb elérhetővé válnak a következő kultúra számára.
A zöldtrágyázás buktatói a hajtatásban
Mint mindennek, a zöldtrágya növények használatának is megvannak a maga előnyei és buktatói. Ha nem így lenne, akkor már sokkal szélesebb körben elterjedt volna a termesztésben.
Az első ok, ami miatt nem igazán terjedt el a zöldtrágya növények termesztése a fóliasátrakban, ez az időzítés kérdése. Mint már fentebb írtunk róla, a klasszikus zöldtrágya növények hosszúnappalosak, azaz még akkor el kellene vetni őket, amikor nagyon sok fóliasátorban még javában tart a főnövények termesztése.
A következő probléma a lebomlás kérdése. A talajba bemunkált zöldtömeg lebomlása egy kicsit hasonlóan megy végbe, mint a melegágyakban a szalma lebomlása. A kezdeti heves lebomlást követően egy lassabb, egyenletesebb bomlási folyamat zajlik le.
Csakhogy az a bizonyos kezdeti heves bomlási folyamat csak akkor indul be, amikor a talaj hőmérséklete elérte az ehhez szükséges, megfelelően magas értéket. Ez pedig általában egybe esik a palánták kiültetésének idejével. A heves bomlási folyamat időszakában viszont olyan bomlási termékek képződnek, amelyek veszélyesek a palánták gyökérzetére.
A fenti problémák miatt a biotermesztésben azt ajánlják, hogy 4-5 évente termesszenek a fóliasátorban zöldtrágyát a nyári vegetációs időszakban.
Összegzés
A zöldtrágyázás fóliasátorban alkalmazva jelentős előnyöket nyújthat, ha a termesztési körülményekhez és az adott növénykultúrához igazítják a technológiát. A megfelelő növényfajok kiválasztása, mint a rozs, búza, mustár és olajretek, a helyes vetési idő, sűrűség és a gondos bedolgozás lehetővé teszi, hogy a zöldtrágyázás a lehető leghatékonyabb legyen. A hibrid módszer pedig további lehetőséget kínál a zöldtrágyázás fóliasátori alkalmazására, biztosítva a talaj termékenységének fenntartását a következő növénykultúrák számára.
Gál I.,
az „Egán Ede” KGK” JA falugazdásza, a „Pro Agricultura Carpatika” KMJA munkatársa
Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira:
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Közölte az amerikai külügyminisztérium szerdán.
Amely az Oroszországi Föderáció fő kőolajszállító rendszerének stratégiai szempontból fontos csomópontja.
Vizsgálat indult egy ternopili iskolában, miután egy 15 éves diáklányt osztálytársa elleni késes támadással gyanúsítanak. A hatóságok az indítékokat vizsgálják.
Azonosították és hivatalosan is megerősítették Demcsik Iván szőlősvégardói katona halálát.
Ungváron elbúcsúztatták a 40 éves Katasinszkij Arturt, aki 2026 februárjában esett el a fronton. A katonát a Dicsőség dombján temették el.
A légvédelem 154 drónt semlegesített az ország északi, déli és keleti régióiban, azonban 10 helyszínen 12 drón célba talált.
A biztonság és a stabilitás jelenti a legnagyobb vonzóerőt a határ mentén fekvő régióban.
A mostani hosszabbítás 2026. augusztus 2-ig lesz érvényben.
Ez a finomító részt vesz az orosz hadsereg ellátásában Ukrajna területén.
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.