Egyiptom ókori aranyvárosa lehet az egyik kulcsa a turizmus talpra állításának
Egyiptom ókori aranyvárosa lehet az egyik kulcsa a turizmus talpra állításának
 / Mozaik
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo.net az elsők között legyen a Google híreiben

Az egyiptomi régészek a napokban bejelentették, hogy megtalálták a 3000 éves "elveszett aranyvárost". Az ókori emlékekben gazdag Luxor városában bukkantak rá a településre, amelyet még évezredekkel ezelőtt temetett maga alá a homok.

Hirdetés

A koronavírus-járvány által válságba jutott egyiptomi gazdaságnak életmentő lehet az új felfedezés, főleg azért, mert a várhatóan a nyomába eredő turisták dollármilliókkal járulhatnak hozzá az ország GDP-jéhez - írja az Origo.

Így a kormány nem titkolt reménye, hogy mire a feltárások a végére érnek,

addigra a határokat is megnyithatják az utazóközönség előtt. 

Betsy Brian, az amerikai Johns Hopkins Egyetem egyiptológia professzora szerint, "az elveszett aranyváros feltárása a második legjelentősebb felfedezés Tutanhamon sírjának megtalálása óta."

Az Origo is tudósított róla, hogy a most felfedezett települést III. Amenhotep és fia, a legendás IV. Amenhotepp, későbbi nevén Ehnaton irányította és korának legnagyobb közigazgatási és ipari központja volt. 

Nem csoda hát, hogy a kormány nagy várakozással tekint a következő turistaszezonra. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelentése szerint az országban a pandémia 2021. április 4-ig összesen 12.123 áldozatot követelt, és 204 .56 fertőzöttet regisztráltak, így jelenleg még szigorú kijárási, illetve utazási korlátozások vannak érvényben.

Hirdetés

Ez kétségtelenül nehéz helyzetet teremt, hiszen Egyiptomban a turizmus az egyik vezető gazdasági szektor, amely a 2018-as évben mintegy 389 milliárd egyiptomi fontot (25.674 milliárd forint) termelt

és 1,25 millió munkavállalót foglalkoztatott.

A régészeti-kulturális célpontok felkeresését sokan aztán vörös-tengeri strandolással vagy búvárkodással is kombinálják. Az ország különösen vonzó az európai, észak-amerikai és közel-keleti utazók számára. Az úgynevezett MENA-régóban (közel-keleti és észak-afrikai országok) Egyiptom a turisták érkezését tekintve a harmadik helyen, közvetlenül Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek mögött van (Szaúd-Arábiába a nemzetközi utazók többsége vallási zarándokként érkezik, Mekka és Madinah szent nevezetességeihez).

Ugyanakkor Egyiptomban a Covid-19 járvány miatt a tavalyi évben 69,5 százalékkal esett vissza a vendégek száma a 2019-es 13 milliós számhoz viszonyítva.

A turisták tavaly előtt az ország GDP-jéhez mintegy 15 százalékkal járultak hozzá.

Hirdetés

A figyelemre méltó csökkenés nyomán Mohamed Kaoud, az egyiptomi Junior Business Association (EJB) Turisztikai és Repülési Bizottságának vezetője elmondta, hogy az alacsony számok várhatóan 2022-ig kitartanak, amíg az utazási körülmények újra normalizálódnak. Azonban még 2,5- 4 évbe is beletelhet, amíg a turizmus a 2019-es szintre visszakapaszkodik.

Ezért is hatalmas jelentőségű a felfedezett aranyváros, amelynek hírére a nyitást követően gyorsabban megtelhetnek az egyiptomi hotelek.

Forrás