Kétezer évvel ezelőtt egy csendes, római határvidéki faluban valaki gondosan becsomagolt egy potens, pszichedelikus magvakkal teli csontot és lezárta. A régészek most kinyitották és egy nagyon mérgező növény magjait találták benne, amit kábítószerként és pszichoaktív anyagként is használható.
A bolondító beléndeket (Hyoscyamus niger) jól ismerik a biológusok. Európában és Ázsiában terem, a dohány és rendkívül toxikus nadragulya rokona. A bolondító beléndek használható kábítószerként és pszichoaktív szerként is. A régészek mindenféle lelőhelyen találtak bolondító beléndeket, római lelőhelyeken is. Lehet, hogy a rómaiak használták a növényt, de a növény természetes módon is nő a területen, vagyis az is lehetséges, hogy a magvak csak természetes módon terjedtek. Most azonban döntő bizonyítékot találtak: az üreges csontban elrejtett magvakat. Mivel a növény természetes módon terem a településeken és a települések körül, a magvak oda kerülhetnek a lelőhelyekre természetes módon, emberi beavatkozás nélkül. Ezért van az, hogy a régészeti növénytani tanulmányok vadnövényként, gazként sorolják be a bolondító beléndeket - írja az origo.hu.
Az Antiquity magazinban megjelent tanulmány szerzői egy a mai Hollandia területén lévő vidéki római településen (Houten-Castellum) dolgoztak, ahol bolondító beléndekmagvakat találtak, mint más területeken is, de más lelőhelyektől eltérően itt elrejtve találták a magokat. A csont, amiben találták egy kivájt bárány, vagy kecske combcsont, amit egyik végén lezártak egy nyírfakéreg kátrány dugóval. A csontban több száz magot találtak, az 59 mm hosszú és 9 mm széles csont elég nagy ahhoz, hogy több, mint 1.000 magot, és ha teljesen tele van, akkor akár 4.000 magot is tároljanak benne. A lelet unikális és félreérthetetlen bizonyítéka annak, hogy a bolondító beléndek magvakat szándékosan használták.
A nyírfakéreg szurkot az őskor közepétől használják szerszámkészítéshez és agyagedény lezárására.
A növény más gyógynövényekkel való társítása szintén alátámasztja a szándékos használatot. Például bolondító beléndeket találtak egy római erőd kórházában Németországban, Neuss területén görögszénával, verbénával, ezerjófűvel, közönséges orbáncfűvel, kaporral és korianderrel, ami azt mutatja, hogy szisztematikusan használták ezeket a növényeket gyógyászati tulajdonságaik miatt.
Vannak olyan középkori szerzők, akik úgy vélik, hogy a növényt a római világban gyógyászati célra használták, nem pedig szórakozásra. Azt nem tudni, hogy használták-e rituális célokra vagy, hogy a két alkalmazás elkülönült-e? Nem tudni, hogyan miért és hogyan használták a növényt, de azt tudni, hogy használták.
A bolondító beléndek nagyon mérgező! Lenyelve a növény minden része súlyos betegséget vagy halált okoz, és még csupasz kézzel való megérintése is veszélyes. Tartsuk tőle távol magunkat, a gyerekeket és az állatokat.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
A szolgáltatók fittyet hánytak a hatályos jogszabályokra, jól átverték a lakosokat a rezsivel.
Pokoli hibák sorozata okozta negyven éve a nukleáris katasztrófát.
Az elnök sértetlen, de a vacsorát lefújták.
Naperőmű építéséhez nyújt hitelt Ukrajnának az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD).
Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke felelősségvállalását hiányolta Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke.
Lakóházak, energetikai létesítmények és üzemek rongálódtak meg.
A csapásokban legalább 14-en megsérültek, köztük egy gyermek.
Orosz titkosszolgálati megbízásból ölhetett meg egy ukrán katonát egy 26 éves nő Ungváron. A rendőrség őrizetbe vette a gyanúsítottat.
Az orosz hadsereg két rakétával, valamint 107 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Halálos közlekedési baleset történt a Munkácsi járásban, Sztrabicsovo (Mezőterebes) közelében. Egy 34 éves gyalogos a helyszínen meghalt.