Szokatlan rádiójelek érkeztek egy közeli, Földhöz hasonló bolygó felől.
Az élet a Földön elképzelhetetlen lenne, ha bolygónkat nem védené erős mágneses tér a világűrből érkező káros sugárzástól. Ha nem lenne ilyen védőpajzsunk, a Napból érkező töltött részecskék hamar elsöpörnék a légkört, atmoszféra nélkül pedig olyan kietlen pusztasággá válna világunk, mint a Mars - írja az origo.hu.
Ha tehát lakható bolygók után kutatunk, akkor az egyik kulcsfontosságú tényező, amit vizsgálnunk kell, hogy van-e mágneses mezejük. Ilyen téren most egy biztató felfedezésről számoltak be a csillagászok.
Egy mágneses mezővel rendelkező exobolygó
Az újonnan azonosított kőzetbolygó az YZ Ceti b nevet kapta, és alig 12 fényévre van csak a Földtől. Egy vörös törpecsillag körül kering. A bolygó annyira közel van az anyacsillaghoz, hogy mindössze 2 nap alatt megkerüli azt.
Különösen izgalmassá teszi a rendszert, hogy a kutatócsoport furcsa rádiójeleket fogott a bolygó felől.
A csillagászok feltételezése szerint a rádiójeleket az exobolygó mágneses tere és csillagból érkező részecskék kölcsönhatása hozhatta létre. Mivel a bolygó közel kering a csillagához, erős rádióhullámokat bocsát ki, ezeket a Földről is jól lehet tanulmányozni.
A csillag közelsége egy különös hatást eredményez; a bolygó mágneses tere a napjából kiszabaduló töltött részecskéket visszalöki a csillag felé. Ez a folyamat sarki fényt generál a vörös törpén.
A befogott rádiójelek nagy valószínűséggel ebből a sarki fényből származnak.
A rádióhullámok tulajdonságai alapján a tudósok azt is meg tudják határozni, milyen erős lehet az YZ Ceti b mágneses tere.
A szerzők szerint a most vizsgált bolygó az egyik legjobb jelölt arra, hogy egy idegen világ mágneses mezejét tanulmányozzuk. A kutatócsoport tovább vizsgálja a bolygót, hogy az eddigi eredményeket megerősíthessék.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Azonosították és hivatalosan is megerősítették Demcsik Iván szőlősvégardói katona halálát.
Ungváron elbúcsúztatták a 40 éves Katasinszkij Arturt, aki 2026 februárjában esett el a fronton. A katonát a Dicsőség dombján temették el.
A légvédelem 154 drónt semlegesített az ország északi, déli és keleti régióiban, azonban 10 helyszínen 12 drón célba talált.
A biztonság és a stabilitás jelenti a legnagyobb vonzóerőt a határ mentén fekvő régióban.
A mostani hosszabbítás 2026. augusztus 2-ig lesz érvényben.
Ez a finomító részt vesz az orosz hadsereg ellátásában Ukrajna területén.
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.
A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.
A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.