Lesújtó hírt közölt egy új kutatás: a világ egyik legnépszerűbb körete, a rizs ártalmas lehet az egészségre; a finomított gabona túlzásba vitt fogyasztása ugyanolyan káros a szívre, mint a túl sok cukor.
Egy most megjelent új kutatás az irániak étkezési szokásait és egészségi állapotát vizsgálta. Kiderült, hogy a fehér rizst is magába foglaló finomított gabonafélék fogyasztása növeli a korai koszorúér-betegség kockázatát - olvasható a Daily Mail cikkében.
A hatás gyakorlatilag ahhoz hasonló, mintha megállás nélkül öntenénk magunkba a cukrot - írja az origo.hu.
A tanulmány egy körülbelül 2500 fős csoportra összpontosított. Az egyik csoport egészséges szív- és érrendszerrel rendelkezett, a másik csoport tagjai viszont koszorúér-betegséggel küzdöttek. Minden résztvevőnek kérdőívet kellett kitöltenie, amelyben többek között arról kellett nyilatkozniuk, milyen gyakran fogyasztanak teljes kiőrlésű és finomított gabonaféléket.
Az eredmények alapján a kutatók megállapították, hogy a finomított gabonafélék nagyobb mértékű fogyasztása a korai koszorúér-betegség kialakulását drámaian megnöveli. Ezzel szemben a teljes kiőrlésű gabonafélék védik a szív- és érrendszert a károsító hatásoktól.
Miért más a finomított gabona?
A gabonaféléket a finomítás során lisztté vagy darává dolgozzák fel. Ennek az eljárásnak előnye és súlyos hátránya is van: finomabb textúrát és hosszabb eltarthatóságot biztosít, de közben néhány kulcsfontosságú tápanyagot kiiktat.
A teljes kiőrlésű gabonafélékben ezzel szemben minden létfontosságú tápanyag megtalálható, ezért a szakértők a fehér helyett inkább a barna rizs fogyasztását javasolják.
Számos tényező játszik szerepet abban, hogy az emberek miért fogyasztanak több finomított, mint teljes kiőrlésű gabonát... A legfontosabb tényezők közé a gazdaság, a jövedelem, a munkahely, az oktatás, a kultúra, az életkor és más hasonló körülmények tartoznak" - mondta dr. Mohammad Amin Khajavi Gaskarei, a tanulmány vezető szerzője.
Az olyan étrend, amely nagy mennyiségű egészségtelen és finomított gabonafélék fogyasztását tartalmazza, hasonlónak tekinthető a sok egészségtelen cukrot és olajat tartalmazó étrendhez" – tette hozzá a szakértő.
A finomított gabonaféléket a szervezet gyorsan lebontja, mivel már nem tartalmaznak rostokat, ez pedig étkezés után a vércukorszint megemelkedéséhez vezet. Idővel a magas vércukorszint károsíthatja az ereket és a szívet irányító idegeket, továbbá plakkok képződését idézheti elő az artériák falában.
Az American College of Cardiology és az American Heart Association 2019-es tanulmánya a szívbetegségek kockázati tényezőinek csökkentése érdekében olyan étrendet javasol, amely a zöldségek, gyümölcsök, hüvelyesek, teljes kiőrlésű gabonafélék és halak fogyasztását hangsúlyozza.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke