/ Mozaik
Tényleg depresszióra hajlamosít a túl sok cukor?
Tényleg depresszióra hajlamosít a túl sok cukor?
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Tudományos vizsgálatok szerint a túl sok finomított cukor jelentős változásokat idéz elő a mentális állapotunkban. A sokat vitatott élelmiszer esetén még mindig kérdés, hogy mennyit lehet belőle fogyasztani naponta, és milyen hatásokkal számolhatnak azok, akik többet visznek be a szervezetükbe a kelleténél.

Hirdetés

Cukorfogyasztás és depresszió

Az már régóta köztudott, hogy a cukorfogyasztás cukorbetegség kialakulásához vezethet, és a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is jelentős mértékben növeli. Ezenkívül bizonyítottan hozzájárul a gyulladásos folyamatok kialakulásához, amit ma már összefüggésbe hoznak a depresszió kialakulásával is. A cukor képes függőséget is kialakítani, és a legújabb kutatások szerint a finomított cukor túlzott fogyasztása jelentősen befolyásolja a mentális állapotot is. Ha többet eszel a kelleténél, az depressziós és szorongásos állapotokat idézhet elő - írja a femina.hu.

Ilyen és ennyi cukor fér bele

A cukrok jelenléte a szervezetben elengedhetetlen, ugyanakkor nem mindegy, hogy milyen cukrot és mekkora mennyiségben fogyasztunk. A cukor a zöldségekben, gyümölcsökben és a gabonafélében is megtalálható, valamint a legtöbb feldolgozott élelmiszerben, melyet a boltban megveszel. A WHO ajánlása szerint egy felnőtt embernek, aki napi 2000 kalóriát fogyaszt el, a kalóriamennyiség maximum 10%-a lehet cukor, vagyis körülbelül 50 gramm cukrot szabad fogyasztania. Ez napi 14 teáskanál cukrot jelent.

Hirdetés

Akár depressziót is okozhat

Egy nemrég megjelent tanulmány szerint azoknál, akik napi 100 gramm cukrot elfogyasztanak, 28%-kal valószínűbb a depresszió előfordulása, mint azoknál, akik az ajánlott mennyiségnél nem esznek többet. Kimutatták, hogy magas cukortartalmú és telített zsírsavakból álló étrend növeli a depressziós tünetek előfordulását, a cukros ételek és italok fogyasztása káros hatással van a mentális egészségre. A túlzott cukorfogyasztás gátolja a hipotalamusz-hipofízis-mellékvese tengely működését, ezzel befolyásolva a neuroendokrin rendszer működését. Ez pedig stresszt, anyagcserezavarokat okoz, elhízáshoz és cukorbetegséghez vezethet. Mindezek növelik az oxidatív stresszt, gyulladásos folyamatokat indítanak el a szervezetben, és fokozzák a depresszió kialakulásának kockázatát. Bizonyítottá vált az is, hogy a cukorbevitel megváltoztatja a bél mikrobiomját, amely a központi idegrendszer működésével is kapcsolatban áll. Olyan folyamatokra van hatással, mint a szorongás, a depresszió és a stresszválasz.

Ezek fényében érdemes tisztában lenni azzal, hogy a lelki egészséged érdekében milyen módon kerülheted el a cukor túlzott fogyasztását. Íme néhány tipp erre:

  • ha szomjas vagy, inkább tiszta vizet, mint cukros üdítőt igyál,
  • csökkentsd tudatosan az ételekhez adott cukor mennyiségét,
  • vásárláskor nézd meg a termékek csomagolásán, hogy mennyi cukrot tartalmaznak,
  • cukor helyett használj természetes édesítőket, mint például a szárított gyümölcsök,
  • figyelj rá, hogy minél több feldolgozatlan ételt egyél, és csökkentsd a finomított cukor fogyasztását!

 


Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek


Forrás