Fordulóponthoz ért a világ, először olvadt egybe ember és gép. Illusztráció. Fotó: Internet
Fordulóponthoz ért a világ, először olvadt egybe ember és gép. Illusztráció. Fotó: Internet
 / Mozaik
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Varázslatos élményről beszélt az a nyaktól lefelé megbénult férfi, aki az első között próbálhatta ki Elon Musk agychipjét. Bár a jövőbe mutató projekt még a kezdeti fázisában van, a kutatók és idegsebészek nagyon sok reményt fűznek a technológiához.

Hirdetés

A Neuralink rájött, hogyan lehet chipet ültetni az ember agyába.

A Sky News most megszólaltatta azt a férfit, aki szabad akaratából vetette alá magát az eljárásnak.

Sebastian Gomez-Pena korábbi rögbijátékos éppen befejezte első félévét az orvosi egyetemen, amikor egy baleset következtében nyaktól lefelé megbénult.

„Nagyon rossz érzés, amikor tudatosul benned, hogy akaratod ellenére sem tudod megmozdítani a végtagjaidat. Ez a technológia új reményt ad”

– mondta Gomez-Pena.

Ő egyike annak a hét embernek, akik részt vettek a brit vizsgálatban, amelynek célja az eszköz biztonságosságának és megbízhatóságának felmérése.

Egy robot csinálta végig az ötórás műtétet

A Neuralink chipje összesen 1024 elektródához kapcsolódik az emberi agyban. A műtőben a sebészek mellett a cég mérnökei is ott voltak, de magát az eszközt a Neuralink robotja ültette be Gomez-Pena agyába. Az operáció öt óráig tartott.

Az elektródákat körülbelül 4 milliméter mélyen helyezik az agy felszínébe, abba a régióba, amely a kézmozgásokért felel. Az idegi jeleket az emberi hajszálnál körülbelül 10-szer vékonyabb szálak közvetítik a chiphez.

A chipből származó adatokat egy számítógép tárolja, amelyben a mesterséges intelligenciával megtámogatott szoftver „megtanulja” értelmezni az agya elektromos jeleit. Így az ember a gondolatival irányíthatja az egér kurzorát.

Hirdetés

Gomez-Pena műtétje jól sikerült, a Sky News újságírója szemtanúja volt annak, ahogy a férfi a gondolataival szöveget emel ki, ablakokat nyit és zár be az elé kihelyezett monitoron.

A fejlemény a szakembereket is lenyűgözte. „Elképesztő, hogy Sebastian milyen szintű irányításra tett szert” – mondta a brit vizsgálat vezető kutatója, Harith Akram idegsebész.

A vakság visszafordítása is a kitűzött célok között van

Közel 20 évbe telt a Neuralinknek, hogy kifejlessze a chip- és elektródtechnológiát, a sebészeti robotot és az MI eszközöket. Az első chipet két éve ültették be egy amerikai önkéntesbe; most 21 embernek van ilyen az Egyesült Államokban, Kanadában, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Arab Emírségekben.

Harith Akram szerint a korai eredmények kifejezetten ígéretesek. „Ez a technológia fordulatot  hoz a súlyos neurológiai fogyatékossággal élő betegek számára” – jelentette ki.

Néhány felhasználó már annyira jól elsajátította a technológiát, hogy a gondolataival szövegeket tud írni a virtuális billentyűzeten. Mások pedig robotkart használnak éhségük csillapítására a gondolatátvitel segítségével.

A vállalatnak komoly tervei vannak a vakság visszafordítására is azzal, hogy kamerákból származó adatokat küldenek a chipen keresztül az agy látáskezelő központjaiba.

Elon Musk, a Neuralink alapítója ennél is nagyobb reményeket táplál a technológia iránt. Egy tavalyi eseményen felvetette azt az ötletet, hogy a felhasználók csatlakoztatják eszközüket egy másik cége, a Tesla által gyártott Optimus robothoz, hogy irányítani tudják azt.

Hirdetés

A Neuralinknek további vizsgálatokat kell elvégeznie annak bizonyítására, hogy az eszközök hosszú távon biztonságosak és megbízhatóak, ha sikerrel jár, valószínűleg megkapja a széles körű használatra vonatkozó engedélyt - közölte az index.hu.


Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek


Forrás