Negyven másodperccel az indulás után visszazuhant a Földre az első, a kontinentális Európából indított orbitális rakéta vasárnap a norvégiai sarkvidéki Andoya űrbázison.
A német Isar Aerospace startupcég által kifejlesztett kétfokozatú Spectrum rakéta a Youtube-on élőben közvetített képek szerint rezegni kezdett, felborult, majd hangos robbanás hangját keltve visszazuhant a Földre.
A tesztrepülés célja az volt, hogy minél több adatot és tapasztalatot gyűjtsenek – ebből a szempontból a kísérlet sikeresnek bizonyult, és az Isar Aerospace is azt közölte utóbb, hogy a rakéta „teljesítette a kitűzött célokat”.
A gyártó előre figyelmeztetett, hogy a tesztrepülés idő előtt véget érhet, a balul sikerült indítás után pedig közölte, hogy sok olyan információ gyűlt össze, amelyből tanulságokat vonhatnak le.
Egyetlen gyártónak sem sikerült még az első rakétáját egyből pályára állítani – hangsúlyozta a bajor cég képviselője.
A 2018-ban alapított Isar Aerospace olyan hordozórakétát szeretne kifejleszteni, amellyel műholdakat lehet pályára állítani.
A cég Elon Musk SpaceX-ének és Jeff Bezos Blue Originjének európai riválisa. A norvégiai felbocsátás kettős premiernek ígérkezett, mivel nemcsak az Isar Aerospace első sikeres repülése, hanem egyúttal egy orbitális hordozórakéta első indítása is lett volna a kontinentális Európából.
Európa jelenleg lemaradásban van az Egyesült Államokkal, Kínával és Indiával szemben az űrutazás terén, mivel az Európai Űrügynökség (ESA) Ariane 6 hordozórakétájának fejlesztése lassan halad.
A Spectrum hordozórakéta 28 méter hosszú, átmérője 2 méter.
Az 50 tonnás típus a kívánt pályától függően 700 és 1000 kilogramm közötti hasznos terhet tud a világűrbe juttatni. A vállalatnál két további rakéta építése van folyamatban - közölte a hirado.hu.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.
A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.
Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.
Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.
Az alkalom középpontjában ezúttal a család állt.
A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.