/ Közélet
Boris Pistorius német védelmi miniszter (j) és ukrán hivatali partnere, Rusztem Umerov sajtótájékoztatót tart Berlinben 2025. március 6-án. MTI/EPA/Hannibal Hanschke
Boris Pistorius német védelmi miniszter (j) és ukrán hivatali partnere, Rusztem Umerov sajtótájékoztatót tart Berlinben 2025. március 6-án. MTI/EPA/Hannibal Hanschke
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Boris Pistorius német védelmi miniszter szerdán mutatta be az új német katonai stratégiát, amely a fokozódó orosz fenyegetésre is válaszol − írja az MTI nyomán az index.hu.

Hirdetés

A német hadsereg, a Bundeswehr Oroszország az Ukrajna ellen 2022-ben indított háborúja óta fegyverkezési programba fogott, és idén januárban Berlin ismét bevezette az önkéntes katonai szolgálatot a hadsereg létszámának növelésére.

A Pistorius által szerdán ismertetett védelmi terv a német katonai stratégiát, a hadsereg képességeinek elemzését, a fegyveres erők szervezetét, felépítését és nagyságát is meghatározza.

A részletek titkosak, de Pistorius elmondta, a tervek között az is szerepel, hogy a „Bundeswehrt Európa legerősebb hagyományos hadseregévé fejlesszék”.

A védelmi tárca a Németország elleni legfőbb fenyegetésnek Oroszországot tartja.

Felfegyverkezésével Oroszország a NATO-val való katonai konfrontációra készül, és a katonai erő alkalmazását legitim eszköznek tekinti érdekeinek érvényesítésére

− jelentette ki Pistorius.

A stratégia kifejti, hogy Moszkva alapvetően ellenségesnek tartja a Nyugatot, és a demokratikus országok NATO-ba való felvételére Moszkva bekerítésként tekint. Az orosz kormány célja a transzatlanti szövetség kohéziójának gyengítése és az Egyesült Államok elszakítása Európától, biztosítva ezzel Oroszország befolyási övezetének kiterjesztését Európában.

Oroszország megteremti a NATO-tagállamok elleni katonai támadás feltételeit

− figyelmeztetnek a dokumentumban.

Moszkva már most is hibrid műveleteket folytat a NATO-tagállamok, köztük Németország ellen, kémkedés, szabotázs, kibertámadások és dezinformációs kampányok bevetésével Európa destabilizálására.

A NATO az orosz agresszió ellensúlyozására mintegy 460 ezer fősre akarja bővíteni katonaságát.

A stratégiában kiemelték a nagy hatótávolságú precíziós fegyverek és a légvédelmi rendszerek fontosságát, és mellettük a technológiák − a mesterséges intelligencia, a kvantumszámítás és a robotika − fejlesztését is.

Rövid távon növeljük védelmi és ellenálló képességeinket, középtávon a képességek jelentős, átfogó növelését tűzzük ki célul, hosszú távon pedig technológiai fölényt fogunk kialakítani

− vázolta fel Pistorius.

Forrás