Andrej Plenkovic, horvát miniszterelnök. Fotó: Simon Wohlfahrt / Bloomberg / Getty Images Hungary
Andrej Plenkovic, horvát miniszterelnök. Fotó: Simon Wohlfahrt / Bloomberg / Getty Images Hungary

MTI

 / Közélet

Újabb sürgős segítségről döntött Ukrajnának csütörtöki ülésén a horvát kormány, ennek keretében technikai eszközöket és energetikai berendezéseket adományoz az országnak - közölte a zágrábi kabinet.

A most elfogadott döntéssel Horvátország tizenötödik segélycsomagját nyújtja Ukrajnának.

A csomag 100 Vulkan 10 típusú, fémvágásra alkalmas, mobil berendezést, valamint a hozzájuk tartozóeszközöket tartalmazza, mintegy félmillió euró értékben. Emellett a horvát állam Ukrajnában hasznosítható, de Horvátországban már nem használt elektromágneses és energetikai berendezéseket is átad egy ukrán energetikai vállalatnak.

Davor Bozinovic belügyminiszter közölte: a segítségnyújtásról az ukrán nagykövetség kérése alapján döntöttek.

A horvát gyártmányú Vulkan 10 berendezéseket Ukrajnában már jelenleg is használják valós körülmények között - tette hozzá.

Ante Susnjar gazdasági miniszter elmondta:

az átadott elektromágneses eszközök - köztük transzformátorok, szivattyúk és egyéb műszaki berendezések - olyan infrastruktúra helyreállítását segíthetik, amely súlyosan megrongálódott vagy megsemmisült az orosz támadások következtében.

A döntés előzménye, hogy Andrej Plenkovic horvát kormányfő hétfőn Párizsban részt vett a francia elnök, Emmanuel Macron által csúcsszinten összehívott nemzetközi találkozón, amelyen Ukrajna szövetségesei további támogatási formákról egyeztettek Volodimir Zelenszkij részvételével.

Plenkovic a kormányülésen hangsúlyozta:

Horvátország nem tervezi katonák küldését Ukrajnába, ugyanakkor továbbra is támogatja az országot politikai, gazdasági, energetikai és katonai téren. A miniszterelnök kiemelte: Horvátország egy igazságos és tartós békét támogat, amely tiszteletben tartja a nemzetközi jogot, és nem jár Ukrajna területi szuverenitásának feladásával.

Hirdetés
Címlapról ajánljuk

Csapást mértek az ukrán erők az orosz fekete-tengeri flotta Sztrileckij nevű hadihajóforgalom-irányító pontjára.

Csapon végső búcsút vettek a háborúban elesett Szerhij Pireutól.

Törökországban, az Ararát-hegy lábánál egy különös kőzetképződmény lapul a hegyoldalban, amely pontosan akkora, mint a Bibliában leírt Noé bárkája.

Új korszak a határátlépésben: az eCserha rendszer júniustól a személyautók számára is elérhető lesz.

A 380 évvel ezelőtt létrejött ungvári unió egyházi, szellemi és kulturális örökségéről tartottak konferenciát Beregszászon.

A megkezdett növényvédelmi munkákat folytatni kell, különös figyelemmel a gombás betegségekre és a kártevők elleni védekezésre, még termés hiányában is!

A csapásoknak halálos áldozataik is vannak, lakóházak rongálódtak meg, ipari, vasúti és kikötői infrastrukturális létesítményekben keletkeztek károk.

Ha Oroszország agressziót indítana a Suwalki-folyosó körzetében, elveszíthetné Kalinyingrádi területét.

Kárpátalján őrizetbe vették a katonai orvosi bizottság vezetőjét, aki pénzért hamis igazolásokat adott. Több mint 11 millió hrivnyát foglaltak le.

Ukrajna nem fogad el „lépcsőzetes” EU-tagságot – jelentette ki Andrij Szibiha külügyminiszter. Szerinte Kijev gyorsan halad az EU-csatlakozás felé.