A K-vitamin segít semlegesíteni a káros szabadgyököket, amelyek betegségeket okozhatnak. Emellett szerepet játszik a csontok szilárdításában, akadályozza a csontritkulás kialakulását.
Mit okoz a K-vitamin hiánya?
A K-vitamin hiányának következtében számos negatív egészségügyi hatásra számíthatunk. Ilyen az artériák megvastagodása, a vérzékenység, a csontok törékennyé válása, a rák, a szívbetegség, a csontritkulás, a fogvesztés, illetve a sebek, zúzódások lassabb gyógyulása - írja vonatkozó cikkében a care2.com.
A legjobb K-vitamin-források
- Kel - 1 csészényiben 1062 mikrogramm
- Spenót - 1 csészényiben 888 mikrogramm
- Mustár zöldje - 1 csészényiben 829 mikrogramm
- Cékla zöldje - 1 csészényiben 696 mikrogramm
- Fodros kel - 1 csészényiben 572 mikrogramm
- Fehérrépa zöldje - 1 csészényiben 529 mikrogramm
- Petrezselyem - Fél csészényiben 498 mikrogramm
- Brokkoli - 1 csészényiben 220 mikrogramm
- Kelbimbó - 1 csészényiben 218 mikrogramm
- Római saláta - 2 csészényiben 96 mikrogramm
- Spárga - 1 csészényiben 91 mikrogramm
- Bazsalikom - Fél csészényiben 88 mikrogramm
Emellett bőven van még K-vitamin a halakban, a tojásban, a húsfélékben és az erjesztett ételekben is. Utóbbiak közül a savanyú káposztát, a misót, a kimchit és a joghurtot érdemes minél gyakrabban fogyasztani - írja a Házipatika.com.
Mennyi K-vitaminra van szükségünk?
Napi K-vitamin-szükségletünk 80-100 mikrogramm nők és férfiak esetében egyaránt. Vannak olyanok, akik bizonyos egészségügyi problémáik miatt hajlamosabbak lehetnek a K-vitamin-hiányra másoknál. Ilyenek a krónikus májbetegséggel, a colitisszel vagy a bélelzáródással élők.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.
A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.
A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.
A hatósági vizsgálatok szerint az állam 100 millió hrivnya veszteséget szenvedett el.
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.