/ Közélet
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

 „Uram, nincs emberem...”  (János 5, 2–16)

Hirdetés

Jézus  egyik szolgálata a gyógyítás volt. Ő, az összetört, sebzett, beteg emberekhez jött.

A bethesdai csodáról 2000-év múlva is beszélünk. De értjük-e?

Képzeld magad egy roggyant régi ágyba, feküdj le és várd, hogy valaki hozzád jöjjön, felemeljen, párnádat megigazítsa, hozzon egy pohár friss limonádét. Ma nem jött hozzád senki. Vársz, talán majd holnap jön valaki. Peregnek a napok, a hetek a hónapok, az évek, és te nyomorultul ott fekszel. A körülötted lévőknek volt segítsége, egész a tóig vitték, kísérték őket, és meggyógyultak, hazamentek.

Mióta vársz a gyógyulásodra? Egy hete? Négy éve? 38 éve? Elfelejtettek, ott hagytak, magadra maradtál, s te szenvedsz! Miért? Talán mert úgy érzed, hogy nem szeretnek.

Mi a bajod? Mi fáj? Magas vérnyomás, fejfájás, asztma, rák, cukorbaj gyötör? Megcsalt vagy, elhagyott vagy, beteg, megromlott a házasságod? Titkolod, takarod szenvedésed okát, nyomorúságodat? Miért? Mert úgysem tudnak segíteni, félsz, szenvedsz. Magadra maradtál.

Lényeges kérdés, hogy ez a  38 éve fekvő beteg miért maradt magára. Mert gonosz volt, veszekedett, hazudott, csalt, megutálták és ezért hagyták magára a baj, betegség idején? Megkérdezhetnénk őt, de gondolatban most te fekszel a betegágyon! Kérdezhetlek: miért maradtál magadra? Miért fordultak el tőled rokonaid, szeretteid, barátaid?

Tartsunk önvizsgálatot! Magamra maradtam, mert elhagytak, mert elfelejtettek, mert...

Én is vétkeztem, hibáztam ellenük! Egyetlen ember sem bűntelen, hibátlan, én sem, te sem! De jön Jézus! Nem véletlenül tévedt a Bethesda-tó mellé!

Hirdetés

Nem véletlen, hogy ma hallod az Ő üzenetét. Miért jött Jézus? Azért, hogy megkeressen, meggyógyítson! Nem volt nehéz rád találni! Ő tudta és tudja, hogy hol vagy! Ő nem tévesztett szem elől! Figyelte életedet. Várt rád, arra várt, hogy majd hívod, kéred a segítségét.

A bethesdai ember nem ismerte Jézust, nem hallott róla, ezt a Bibliából tudjuk, de Jézus tudta, hogy nagy bajban, nagy szükségben van ez az ember, és Ő kereste meg, Ő személyesen ment a beteghez. „Megkérdezték őt, ki az az ember, aki mondá neked: Vedd fel a nyoszolyádat és járj? A meggyógyult pedig nem tudta, hogy ki az.” (Jn 12-13) Te viszont hallottál Jézusról, te ismered, tudod, ki Jézus!

Mit kérdezett Jézus a betegtől? Akarsz-e meggyógyulni? Mit válaszol a nagy kérdésre ez a 38 éve beteg, szenvedő, elhagyott ember? Nem válaszolt a kérdésre! Magyarázkodott, a körülményeiről beszélt, a lehetetlenről, a tehetetlenségéről, arról, hogy magányos, nincs segítsége, elhagyott: „Uram, nincs emberem!” Nemcsak a diagnózis és a betegség hatalma tartotta fogva ezt az embert, de a reménytelensége is megkötözte. Szenved már 38 éve, megkeseredett szívvel várja a halált, mert nincs embere! Közel van a forráshoz, a gyógyító vízhez, talán látta is sokszor, amikor az emberek meggyógyultak, de azoknak volt segítségük! Ő pedig egyedül van, nincs segítsége, nincs embere.

Akarsz-e meggyógyulni? Akarod-e, hogy meggyógyuljon a házasságod, visszatérjen a tékozló fiad vagy leányod? Akarod-e, hogy békésen rendeződjön a kapcsolatod szüleiddel, anyósoddal, a rokonokkal, szomszédoddal, munkatársaddal? Akarsz-e meggyógyulni? Ne magyarázkodj, ne mondd el, hogy miért lehetetlen a kibékülés,  rendeződés, gyó-gyulás! Te akarod-e a gyógyulást? Vagy megszoktad a helyzetedet, beletörödtél, elfásultál, már közömbös vagy? Mi a válaszod? Nem tudom! Nincs erőm! Már úgyis késő! Vége!

Akarsz-e meggyógyulni? Jézus kérdezi most tőled. Orvosilag bizonyított tény, hogy nem minden beteg akar meggyógyulni! Miért? Mert jobban hisznek a diagnózisban, mint a gyógyulásban! Mert nagyon jó, hogy a betegsége miatt ő most a központba került, körülötte ugrálnak, kiszolgálják, sajnálják, eltűrik a rigolyáit, jobban  szeretik, mint eddig. Sok embernek a betegsegély is jó, mert nem kell már dolgozni a pénzért.

Akarsz-e meggyógyulni? „Kelj fel és járj!” Csak ennyit mondott Jézus a bethesdai betegnek. Sokan nem akarnak felkelni! Ez az ember felkelt. Nem tudott válaszolni Jézus kérdésére, de Jézus szavának engedelmeskedett. Felkelt és járt! Nem volt elég felkelni, járni is kell! Akkor teljes a gyógyulás, ha járunk, ha cselekszünk, ha kimegyünk az életbe és kint járunk.

A betegnek szüksége van társra, emberi segítségre, aki ápolja, gondozza, segíti. Biztatni, segíteni, akaratában erősíteni kell a beteget. Lelkileg kell gondozni, igével biztatni, imával erősíteni. Észre kell venni a törekvést, az akaratot és azt dicsérni kell.  

Beteg vagy? Akarsz-e meggyógyulni? Bűneidből, amelyek kötve tartanak, megkeserítenek, elválasztanak, akarsz-e megszabadulni? Jézus kérdezi, válaszolj! Ne magyarázkodj! Jajgass, sírj, panaszkodj, kiálts, mondd ki, mi fáj, hívjad Őt, Jézust, aki meg akar gyógyítani. Akarod-e, hogy meggyógyuljon a házasságod, hogy a tékozló fiad, gyermeked visszatérjen? Akarsz-e járni? Élni egészségesen?

Hirdetés

Akarj! Akard az életet! Jézus, az élet Ura kínálja önmagát, fogadd el Őt! Mondd ki Jézusnak: igen, akarok, meggyógyulni akarok, Uram. Úgy legyen! Ámen.

Kiáltok, Uram, jöjj közel szívemhez, életembe. Könyörülj rajtam, gyógyíts meg, kérlek! Segíts, hogy képes legyek élni, járni a Te akaratod szerint. Köszönöm, hogy  meghallod imám, és kegyelmesen cselekszel az én életemben is. Erősítsd hitemet, emeld fel rokkant életemet. Olyan jó, hogy kérhetlek, és tudom, felelni fogsz kérésemre, imámra. Hála Néked, Uram, változatlan szeretetedért.

Ámen.

(Morzsák 4., 2006)

Dr. Tapolyainé Bartha Gizella

Címkék