/ Gazdaság
Mentők dolgoznak azon a helyszínen, ahol 2025. január 14-én egy robbanófejjel felszerelt orosz támadó drón csapódott be az ukrajnai Kijev megyében található csernobili atomerőmű Új Biztonsági Burkolatába. Fotó: Tarasov / Ukrinform / NurPhoto / Getty Images Hungary
Mentők dolgoznak azon a helyszínen, ahol 2025. január 14-én egy robbanófejjel felszerelt orosz támadó drón csapódott be az ukrajnai Kijev megyében található csernobili atomerőmű Új Biztonsági Burkolatába. Fotó: Tarasov / Ukrinform / NurPhoto / Getty Images Hungary
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Az Egyesült Államok 100 millió dollárt ajánlott fel a csernobili atomerőmű 1986-ban megrongálódott reaktora köré vont biztonsági építmény nukleárisszivárgás-mentességének fenntartásához - közölte az amerikai külügyminisztérium szerdán.

Hirdetés

A közlemény hangsúlyozza, hogy az Egyesült Államok szándéka szerint külföldi segítségnyújtásra szolgáló alapból juttatja el a támogatást a G7-országokkal összehangolt módon a nukleáris biztonság fenntartása érdekében a csernobili reaktor körüli úgynevezett új biztonsági zárószerkezet (New Safe Confinement - NSC) szivárgásbiztosságának megerősítése érdekében.

"A nukleáris biztonság terén és a nukleáris fegyverek elterjedése elleni küzdelemben betöltött folytatódó vezető szerepével összehangban az Egyesült Államok, a Kongresszus bevonásával, proaktív módon 20 százalékos, illetve 100 millió dolláros hozzájárulást ajánl fel a G7-csoportnak az NSC 500 millió dollárra becsült rehabilitációjához annak érdekében, hogy továbbra is biztosított legyen a csernobili reaktorok és a sugárzó anyag biztonsága"

- olvasható a közleményben.

A közlemény rámutat arra, hogy a csernobili katasztrófát követően a reaktor körül épült szarkofág élettartamát 100 évre tervezték, az építményt ugyanakkor tavaly orosz dróntalálat érte.

Forrás

MTI