Erre használták háromszázezer éve ezeket a szerszámokat
Erre használták háromszázezer éve ezeket a szerszámokat
 / Mozaik
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Háromszázezer évvel ezelőtt, az alsó őskőkorszak (paleolitikum) idején a németországi Alsó-Szászországban élő, történelem előtti emberek apró kovakő lemezeket hagytak maguk után a vágószerszámaik újraélezése közben. Az izgalmas leleteket Schöningen lelőhelyén fedezték fel, így a kutatók új betekintést nyerhetnek abba, hogyan dolgozták fel a fát a korai emberek.

Hirdetés

A Tübingeni Egyetem és a Senckenberg Center for Human Evolution and Paleoenvironment (SHEP) által vezetett csapat 57 lemezdarabot és három csonteszközt elemzett, amelyeket egy eurázsiai egyenes agyarú elefánt csontváza mellett fedeztek fel - írja az origo.hu.

A technológiai és térbeli elemzést, a maradványok és a felhasználási jelek tanulmányozását, valamint a kísérleti régészeti módszereket magában foglaló multidiszciplináris megközelítés révén többet tudtunk kinyerni a kőkorszaki történetből ezekből a kőforgácsokból

– mondta Flavia Venditti tübingeni kutató a HeritageDaily online tudományos portálnak. – A kis lemezek késszerű szerszámoktól származnak, amelyeket az újraélezés során vertek le.

Hozzátette: tizenöt lemezdarabka a fa megmunkálásáról tanúskodik; mikroszkópos famaradványok tapadtak a szerszámélekhez.

Egy éles szélű természetes kovakőtöredék mikrohasználati kopása emellett bizonyította azt is, hogy az emberek friss állati szövetek vágására használták. Flavia Venditti szerint valószínűleg ezt a kovakőt használták az elefánt lemészárlására.Ezek az eredmények további bizonyítékai a kő, csont és növényi technológiák 300 ezer évvel ezelőtti együttes használatának, amint azt Schöningenben többször is dokumentálták.

Eredményeink megmutatják, hogy a használati nyomok és a mikromaradványok részletes elemzése milyen információkat szolgáltathat a gyakran figyelmen kívül hagyott apró műtárgyakról

– mutatott rá Nicholas Conard tübingeni professzor és a schöningeni kutatási projekt vezetője. – Ez az első olyan tanulmány, amely ilyen átfogó eredményeket hozott a 300 ezer éves újraélező lemezekkel kapcsolatban.

Ahogy arra rámutatott, az ilyen jellegű kutatások előfeltétele, hogy a leletanyagot az ásatástól kezdve rendkívüli gondossággal kezeljék az elemzések során.

Forrás