Az elmúlt néhány nap legnagyobb slágere a Facebookon az a kétes eredetű, MI-alapú program, amely néhány kattintással lenyűgöző, rajzolt képet varázsol bárki profilképéből. A népszerű applikáció futótűzként söpört végig a közösségi médián, meglovagolva a mesterséges intelligencia népszerűségét, azt azonban csak néhányan tudják, hogy mi áll a háttérben. Pedig nem árt óvatosnak lenni, a program nagyon veszélyes lehet!
Magyarországon a kiberbiztonság és a tudatos internethasználat még gyerekcipőben jár, gondoljunk csak a Facebookon gyorsan terjedő, halálhírrel rémisztgető vírusra, amire szintén csak rákattintani kellett, hogy továbbítsuk összes ismerősünk felé. Ezt a naiv hozzáállást használták ki a My Puzzles fejlesztői is. Az applikáció mögött álló cég a Novalab Games, a cég adatait és adószámát azonban sehol sem lehet nyilvánosan megtalálni. Lehetséges, hogy az adatainkat akár célzott reklámokhoz is felhasználhatják - írja a hirado.hu.
Észrevétlenül lopják el az adatainkat
„Figyeljünk oda rá, hogy kinek adjuk ki az adatainkat! A My Puzzles csak a jéghegy csúcsa, korábban is számtalan hasonló adatcsalásra láthattunk példát a közösségi médiában, és a jövőben is várhatók hasonló próbálkozások. A legtöbb egyszerű kvíz, például a Tudd meg, milyen állat lennél is hasonlóan kétes eredetű. Amikor ezeket az appokat használjuk, engedélyezzük, hogy az adatainkat: e-mail-címünket, nevünket, profilképünket felhasználhassák” – figyelmeztetett Dávid Ádám, a Kiszervezett Marketing Kft. ügyvezetője.
A szakértő hozzátette, az alapadatok mellett alkalmazásonként eltérhet, milyen adatokat kérnek még be tőlünk, ezért
fontos, hogy mindig elolvassuk egy-egy játék adatkezelési tájékoztatóját. A My Puzzles azért is különösen veszélyes, mert a fenti adatokon túl a kapcsolati hálónkhoz is hozzáfér.
Hangsúlyozta, a tartalomszűrés is hasznos eszköz lehet az online biztonságunk érdekében.
„Sajnos csak kevesen alkalmazzák, de a tartalomszűréssel mi magunk alakíthatjuk a saját hírfolyamunkat. Csak jeleznünk kell a Facebook számára, mi az, amit szívesen látunk görgetés közben, és melyek azok a tartalmak, amelyeket nem szeretnénk a falunkra. Ha például a My Puzzles képeit egyszerűen kiikszeljük, sokkal kevesebbet dob majd fel belőle az algoritmus, hiszen a Facebook üzemeltetőinek is az az érdeke, hogy minél több időt a felületen töltsünk” – mondta a szakértő.
Ha már kipróbáltuk a My Puzzles-t, az app engedélyét akkor is bármikor visszavonhatjuk, ehhez csak meg kell keresnünk a beállításokban az alkalmazások és webhelyek fület, megkeresnünk az app nevét és eltávolítanunk az engedélyt. Ez azonban nem jelent százszázalékos megoldást, hiszen az app tulajdonosai már megszerezték az adatainkat, és csak rajtuk múlik, hogy felhasználják-e az engedély visszavonása után.
Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.
A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.
Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.
Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.
Az alkalom középpontjában ezúttal a család állt.
A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.