/ Mozaik
Tinédzserként ezért fontos diót fogyasztani
Tinédzserként ezért fontos diót fogyasztani
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

A dió eddig ismert egészségügyi előnyein túl nemrég az is kiderült, hogy rendszeres fogyasztása milyen hatással lehet a fiatalokra. Mutatjuk.

Hirdetés

A dió kiemelkedő egészségvédő hatása eddig is ismert volt, de nemrég egy új kutatás további pozitívumokra hívta fel a figyelmet. Spanyol diákokat vizsgáló tudósok ugyanis arra jutottak, hogy a dió ízletes és tápláló módja a figyelem és az intelligencia, valamint a pszichológiai érettség fokozásának a tizenéveseknél - írja a Házipatika.com.

Ezért jó, ha a kamaszok sokat esznek belőle

A kutatók 771 egészséges tinédzsert vontak be kutatásukba tizenkét spanyolországi iskolából. A diákoknak azt mondták, hogy kövessék az egészséges táplálkozásra vonatkozó ajánlásokat, és véletlenszerűen két csoportra osztották őket. 386-an napi 30 gramm nyers kaliforniai diót kaptak az étrendjükbe, míg 385-en nem kaptak diót – ők képezték a kontrollcsoportot.

Hirdetés

A vizsgálatba való bekapcsolódásuk előtt, majd 6 hónap múlva – a vizsgálat befejezésekor – is végeztek néhány vizsgálatot rajtuk, illetve velük. Az elemzés során tesztelték a figyelmet, a munkamemóriát és azt, hogy milyen gyorsan gondolkodnak, valamint felmérték a viselkedésbeli erősségeiket és nehézségeiket is. Néhány kérdőívet – különösen a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral kapcsolatosakat – a tanárok töltöttek ki.

Az eredmények elemzése után a tudósok arra jutottak, hogy azok a serdülők, akik legalább 100 napig ettek diót, jobban tudtak gondolkodni, valamint kevesebb ADHD-s tünetet mutattak – például jobban figyeltek az órákon és kevésbé voltak hiperaktívak. Más kognitív területeken – például a munkamemóriában – azonban nem volt jelentős különbség a csoportok között. A vezető szerző, Jordi Julvez szerint, ha a tizenévesek életük hátralévő részében hetente háromszor ennének egy-egy marék diót, egészségesebb lehetne az agyuk, és jobb kognitív funkciókkal bírnának. „A serdülőkor kulcsfontosságú időszak az agy fejlődésében, amikor a neuronok közötti kapcsolatok és az összetett viselkedésmódok finomodnak” – írták a szerzők.

A dió gazdag egészséges zsírsavakban

Korábbi kutatások szerint a többszörösen telítetlen zsírsavak kulcsfontosságúak a központi idegrendszer megfelelő fejlődésének elősegítésében, valamint az idegrendszer felépítésének és működésének alakításában az idegi fejlődés időszakában. E savak közül alapvető fontosságú az omega-3, amely a halak és a tenger gyümölcsei mellett növényekből is származhat. A dió pedig a növényi eredetű omega-3 zsírsavak leggazdagabb forrásai közé tartozik – írja a WebMD.com.