Megkezdődött a járványos gyermekbénulás elleni oltási kampány a Gázai övezetben szombaton – közölte a Hamász egészségügyi minisztériumának egyik vezetője az AFP francia hírügynökséggel.
A kampány azután indult, hogy az ENSZ bejelentette a „humanitárius fegyverszünetet”, amelynek célja a gyermekek beoltása a palesztin területen tizenegy hónapja dúló háború ellenére.
„Az egészségügyi minisztérium, az ENSZ palesztinokat segítő alapja (UNRWA), és civil szervezetek szombaton megkezdték a járványos gyermekbénulás elleni oltási kampányt a Gázai övezet középső részén” – közölte Músza Abed, a Hamász-kormány egészségügyi minisztériumának sürgősségi ellátásokért felelős igazgatója.
Nemrégiben diagnosztizálták egy tízhónapos gyermeknél a betegséget a Gázai övezetben, az utóbbi 25 évben ez volt az első ilyen eset.
A Hamász október 7-i Izrael elleni támadása által kiváltott háború miatt az ENSZ 1,2 millió adag, szájon át, cseppek formájában beadandó oltóanyagot szállított palesztin területre. A vakcinát két adagban, egy hónapos időközzel kell beadni.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön jelentette be, hogy az izraeli hadsereg és a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet megállapodott arról, hogy három alkalommal három napra felfüggesztik a harcokat a Gázai övezetben azzal a céllal, hogy az övezet középső, déli és északi részén élő gyerekek megkaphassák a járványos gyermekbénulás elleni védőoltást.
A poliomielitisz vírusa váladékkal érintkezve terjed emberről emberre, és a fertőzött emésztőrendszerében szaporodik.
A fertőzöttek 80-90 százaléka tünetmentes, 10-20 százalékban láz, fejfájás, hasi fájdalom, hányinger és hányás vagy torokfájás jelentkezik, de ritkán megjelenhetnek agyhártyagyulladás jelei, és az esetek kevesebb mint 1 százalékában bénulás, melynek mértéke a sérült idegsejtek számától függ, de akár halálos is lehet.
A járványos gyermekbénulás gyógyíthatatlan, de a globális oltókampányoknak köszönhetően szinte az egész világon sikerült megállítani a vírus terjedését és eltüntetni a betegséget.
2022-ben mindössze 30 poliovírusos fertőzést jelentettek a világ három országából, Pakisztánból, Afganisztánból és Mozambikból - közölte a hirado.hu.
Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.
A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.
A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.
A hatósági vizsgálatok szerint az állam 100 millió hrivnya veszteséget szenvedett el.
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.