Fegyvergyártásban és védelmi rendszerek fejlesztésében is együttműködnének. A bejelentett projektek jelentős lendületet adnának Európa katonai képességeinek, amelyek az utóbbi évtizedekben nagymértékben visszaestek - közölte a vg.hu.
Európai országok egy csoportja kedden megállapodott abban, hogy a nemzeti kormányok közötti szorosabb védelmi együttműködés részeként közös projekteket indítanak a rakétavédelem, az elektronikus hadviselés és más katonai eszközök kifejlesztése terén.
Bár az utóbbi években számos EU-tagállam növelte védelmi kiadásait az orosz–ukrán háború kirobbanását követően, amelyet tovább erősített az Egyesült Államok NATO-ból való kilépésének a kockázata.
Vezető uniós tisztségviselők szerint azonban a kontinens védelmi kapacitása továbbra is elfogadhatatlan, és
a tagállamoknak szorosabban kellene együttműködniük a hadiipar és a katonai fejlesztések területén, hogy a hiányosságokat felszámolják.
Az Európai Védelmi Ügynökség (EDA) által kedden bejelentett négy program erre nyújtana megoldást.
A nemzeti erőfeszítések önmagukban nem elegendők. Európának ki kell használnia a közös piacot, és a védelemben is nagyobb összefogást kell elérnünk
– kommentálta a bejelentést Josep Borrell, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a Reutersnek.
Út az európai hadsereg felé
Az EDA szerint 18 ország írta alá a légvédelmi együttműködést. Több területen fognak közös projekteket indítani
- a rakétavédelemben;
- az elektronikus hadviselésben;
- a lőszergyártásban;
- illetve az európai hadiflották fejlesztésében és bővítésében.
Az EDA nem határozta meg a négy kezdeményezés pénzügyi értékét, és nem nevezte meg az érintett vállalatokat.
E szándéknyilatkozatok hatóköre a rövid távú közös beszerzéstől a középtávú modernizáción és korszerűsítésen keresztül a jövőbeli képességek hosszú távú fejlesztéséig terjed
– közölte a szervezet.
Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira:
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke