/ Közélet
 Jan Lipavsky cseh külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Cseh külügyminisztérium)
Jan Lipavsky cseh külügyminiszter (Fotó: MTI/EPA/Cseh külügyminisztérium)
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Nem szabad megsérteni Ukrajna területi egységét, mert a következmények súlyosak lehetnek - figyelmeztetett Jan Lipavsky cseh külügyminiszter abban az interjúban, amelyet pénteken között a Mladá Fronta Dnes című független cseh napilap.

Hirdetés

Szerinte az az orosz álláspont, hogy a Nyugatnak el kellene ismernie a Krím félsziget és más ukrán területek Oroszországhoz csatolását, "csak a Pandora-szelencéjének felnyitását eredményezné".

"Ez pontosan az a müncheni forgatókönyv, amely 1938-ban nemhogy nem akadályozta meg a második világháborút, hanem éppen ellenkezőleg, annak a kitöréséhez vezetett. Ez az, amitől valóban óvni szeretnék"

- jelentette ki a miniszter a megválasztott új amerikai államfő azon kijelentését kommentálva, hogy 24 órán belül lezárja az ukrajnai háborút.

"(Donald) Trump és emberei arról is beszélnek, hogy a békét (Ukrajnában) erővel kell elérni. Ebben bizonyára van ráció, mert (Vlagyimir) Putyin, aki naponta az emberek ezreit küldi ki a frontra meghalni, valószínűleg csak az erő nyelvén ért"

- tette hozzá.

Arra a kérdésre válaszolva, milyen szerepet játszhat az ukrajnai béketárgyalásokon Orbán Viktor magyar kormányfő, aki az idén már Trumppal és Putyinnal is találkozott, Jan Lipavsky kifejtette:

Hirdetés

"December közepén talán már értékelhetjük a magyar európai uniós elnökséget, az ukrajnai háború vonatkozásában sok eredményt nem látok. Nincs tudomásom arról, hogy Orbán (Viktor) kezdeményezéseinek bármiféle hatása lenne a reális helyzetre, hogy bármi módon közelebb hozták volna a békét. Ellenkezőleg, annak vagyunk tanúi, hogy Magyarország akadályoz néhány olyan intézkedést, amelyeket európai szinten tudnánk elfogadni."

A cseh külügyminiszter továbbá azt mondta:"...ebben nem látom semmiféle nagy jelentőségét Orbán (Viktornak). Inkább úgy értékelem nyilatkozatait, hogy azok célja egy érdekes Magyarország kép kialakítása".

A cseh-szlovák kapcsolatok megromlásának okait firtató kérdésre Jan Lipavsky azt válaszolta: Csehország és Szlovákiai valóban nagyon közeli országok, csak most éppen háttal állnak egymásnak, az egyik a Nyugat, a másik pedig Kelet felé tekint. Példaként felhozta: mandátumának ideje alatt ő már háromszor tárgyalt az amerikai külügyminiszterrel, míg szlovák partnere, Juraj Blanár Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel találkozott háromszor. Mindezek ellenére úgy véli, hogy a szlovákokkal továbbra is minden szinten tárgyalni kell.

"Úgy gondolom, Csehország ma már nyugodtan elmondhatja magáról, hogy nyugat-európai ország"

- szögezte le. Szerinte Csehország ma már egy öntudatos állam, amely minden európai országgal tárgyalóképes, s nem kell csak a hozzá közel eső közép-európai régióra korlátoznia magát.


 

Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira: 
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram

Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.


Forrás

MTI