Nem is kereshettek volna aktuálisabb és találóbb jelmondatot a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Beregszászi Középszintű Szervezetének (KMKSZ BKSZ) vasárnap megtartott, immáron 35. közgyűlésének, mint egy idézetet Babits Mihály Húsvét előtt című verséből – Ó béke! béke! legyen béke már! Legyen vége már! –, amelyben a költő e pár sorban is az annyira várt béke beköszöntének vágyát jeleníti meg a feltámadás ünnepe előtt.
Az eseménynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Esztergom terme adott otthont, és azon az 59 küldöttből 56-an vettek részt.
A rendezvény kezdetén Ferku Szilveszter, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház segédszínésze Reményik Sándor Templom és iskola című versét szavalta el, majd a Himnusz közös eléneklését követően a jelenlévők egyperces néma főhajtással adóztak a háború áldozatai, valamint az elmúlt évben elhunyt KMKSZ-tagok emléke előtt.
Elnöki beszámolójában Sin József, a szervezet elnöke, a KMKSZ alelnöke, a közgyűlés jelmondatára is utalva, emlékeztetett arra, hogy miközben testben és lélekben is a húsvétra készülünk, valószínűleg a feltámadás ünnepén is ropogni fognak a fegyverek Ukrajnában, és a szívünkben az öröm mellett ott van az aggály és a kétely is, hogy vajon meddig kell még szétszakított családi háttérben megülni ünnepeinket?
,,Mi, kárpátaljai magyarok építeni és gyarapítani szeretnénk, nem pedig rombolni és pusztítani, nem szeretnénk, ha a harcmezőkön eddig holtan maradt közel 70 magyar származású hősi halottaink sora tovább gyarapodna. Arra vágyunk, hogy a félelmet és aggódást váltsa fel végre a szeretet és a béke” – mondta beszédében.
Az aktuálpolitikai helyzetről szóló beszámolója után a szervezet első embere kitért a tagság létszámára is, amely az elmúlt évhez képest 182 fővel csökkent, és jelenleg 7671 főt tesz ki. Öröm az ürömben ugyanakkor, hogy a KMKSZ sorait a legutóbbi közgyűlés óta 99 új tag is bővítette, és a fiatalok megszólítása már csak azért is fontos, mert a mai 18-20 évesek még semmilyen szintű választásokon nem vehettek részt, így a megmaradásunk szempontjából is létfontosságú az ő bevonásuk a helyi magyarságot érintő kérdéseinkbe.
Beszámolójában beszélt arról is, hogy Magyarország kormányának köszönhetően az elmúlt időszakban is számos beruházás történt Kárpátalján. Így például Beregszász egyik patinás épületében megnyílt a Mathias Corvinus Collégium, megépült a Beregszászi Bethlen Gábor Líceum új épületszárnya, egyre több látnivalót kínál a Tiszacsomai Árpád Vezér Látogatóközpont, megtörtént a Vérke elsődleges tisztítása, és a felsorolást lehetne folytatni…
,,Az elmúlt hetekben megtartott alapszervezeti közgyűléseken járva, azt tapasztaltam, hogy az embereket továbbra is sok minden érdekli, de legjobban a béke beköszöntét várja már mindenki, hiszen ahogy jeles költőnk, Ady Endre is írta: ,,Az Élet él és élni akar!” – zárta beszámolóját Sin József.
Az elnöki beszámolót követően a mandátumvizsgáló bizottság elnöke, Rácz János, az ellenőrző bizottság elnöke, Orosz Adél, valamint a fegyelmi bizottság elnöke, Sütő Gábor ismertette jelentését, amit a résztvevők egyhangúan elfogadtak, és ugyancsak egyhangúan megfelelőnek minősítették a KMKSZ BKSZ munkáját.
Darcsi Karolina, a Beregszászi Kistérségi Tanács KMKSZ-frakciójának elnöke, a KMKSZ politikai és kommunikációs titkára hozzászólásában beszélt a Beregszász mellett 14 települést is magába foglaló kistérségben a magyar frakciók által kifejtett munkáról, említést tett a frakció összetételében történt változásokról. Az egyik legfontosabb feladatnak nevezte az iskolarendszerünk megőrzését, és ennek kapcsán felhívta a figyelmet a megcsappant gyermeklétszám miatt az oktatási reform keretében tervezett változtatások veszélyeire. Kiemelte még az egyre tovább húzódozó jánosi szemétfeldolgozó üzem átadásának fontosságát.
Juhász Edina, a KMKSZ beregszászi fejlesztésösztönző irodájának vezetője ismertette a közvetlen európai uniós forrásokból táplálkozó iroda működését és feladatait, amelynek az a legfőbb célja, hogy segítse a különböző kárpátaljai magyar közösségeket és önkormányzatokat a támogatási lehetőségek megismerésében és lehívásában.
Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője felszólalásában tolmácsolta Bacskai József ungvári főkonzul üdvözletét és elmondta, hogy Magyarország, annak kormánya továbbra is szolidaritást vállal a negyedik éve háborús körülmények között élő kárpátaljai magyarsággal. Az anyaországból érkező különféle támogatások célja továbbra is az, hogy az itt élő közösség megmaradjon szülőföldjén, és a háború miatt elmenekült családok visszatérhessenek végre szeretteikhez.
A háborús időszakban végzett önkormányzati munka fontosságáról, felelősségéről és nehézségeiről beszélt hozzászólásában Babják Zoltán, Beregszász polgármestere, aki köszönetet mondott a Beregszászi kistérségben aktívan tevékenykedő magyar frakciók munkájáért, és ugyancsak köszönetét fejezte ki a magyar kormánynak és a konzulátusnak a különféle támogatásokért.
Dobsa István, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség Ifjúsági Szervezetének (KMKSZ ISZ) elnöke a Covid és a háború következményei miatt aktivitását vesztő ifjúsági közösségek felkarolásához és újjászervezéséhez kérte a megjelentek támogatását, hiszen a fiatalok jelentik a jövőnket, és a bevonásuk nélkül nem számíthatunk hosszú távú célok elérésére.
Bár a mostani, nehéz időkben nem könnyű megszólítani a fiatalokat, de közös munkával ez nem lehetetlen. A legsötétebb mindig hajnal előtt van! – zárta beszédét.
,,Az igazi békét nem csak a földi béketeremtők érhetik el, az csak akkor jön el, ha mindnyájan megbékélünk Isten szavával” – hangsúlyozta hozzászólásában Hadnagy István, a Beregi Református Egyházmegye főgondnoka, aki köszönetét fejezte ki a KMKSZ BKSZ-nek, hogy az elmúlt időszakban is számos közösségi és egyházi rendezvényt szerveztek és bonyolítottak le a református gyülekezetekkel együtt.
A közgyűlés végén Sin József virággal és ajándékkal köszönte meg Majorossy Gizellának, a Beregszászi Alapszervezet aktív tagjának, hogy a Magyarok Kenyere program során a legtöbb búzát gyűjtötte össze. A KMKSZ BKSZ elnöke megköszönte a tagság együttműködését, és felhívta a figyelmet a KMKSZ soron következő, 35. közgyűlésén való részvételre, amelynek április 12-én ugyancsak a főiskola ad majd otthont.
A közgyűlés a Szózat eléneklésével zárult.
Jakab Lajos
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Lakóházak, energetikai létesítmények és üzemek rongálódtak meg.
A csapásokban legalább 14-en megsérültek, köztük egy gyermek.
Orosz titkosszolgálati megbízásból ölhetett meg egy ukrán katonát egy 26 éves nő Ungváron. A rendőrség őrizetbe vette a gyanúsítottat.
Az orosz hadsereg két rakétával, valamint 107 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Halálos közlekedési baleset történt a Munkácsi járásban, Sztrabicsovo (Mezőterebes) közelében. Egy 34 éves gyalogos a helyszínen meghalt.
A fronton életét vesztette Mihajlo Roszoha, kárpátaljai katona. Hosszú ideig eltűntként tartották nyilván, halálhírét most erősítették meg.
A csapásokban lakónegyedek és egy kereskedelmi hajó kapott találatot, két ember pedig életét vesztette.
Az év eleje óta a megyében összesen 17 ember vesztette életét tűz következtében.
Voliny megyében büntetőeljárás indult egy 38 éves nő ellen, akit kiskorú gyermekkereskedelemmel gyanúsítanak
A létesítményt ért találat komoly fennakadásokat okoz az Oroszországon belüli olajszállítás logisztikájában.