„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet
„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet

A nyár a vakáció ideje. De hová menjen a gyerek, ahol jó érzi magát, fejlődik és biztonságban van? Nos, a kárpátaljai szülőknek ebben a kérdésben segít a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány, mely 2011 óta szervez olyan tartalmas nyári táborokat, ahol a különböző érdeklődési körű fiatalok találhatják meg a számukra legmegfelelőbbet. Mint Váradi Natáliától, az alapítvány igazgatójától megtudtuk, a Magyar Kormány, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával idén tíz tábor valósul meg különböző helyszíneken, ahol a színjátszás, a népzene és néptánc, a sport, a képzőművészet szerelmesei pihenhetnek, alkothatnak, fejleszthetik tudásukat sok-sok szórakoztató program mellett.

Július 17-én három tábor megnyitójára került sor. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola bázisán nyolcadik alkalommal szervezik meg a színjátszótábort. A megnyitón Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója elmondta, hogy a tábor szakmai részét a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház igazgatója, Sin Edina irányításával a színház két tehetséges segédszínésze – Heczel Jázmin és Cséke Adrienn – vezeti, akiknek munkáját Barkaszi Kamilla, a főiskola bölcsész hallgatója és Tóth Henrietta, a beregszászi színház gyakornoka segíti. A hét folyamán – a sok-sok játék és szórakozás mellett – Csukás István „Sün Balázs” c. mesejátékát viszik színre, melynek bemutatójára a táborzárás előestjén, július 21-én délután 3 órakor kerül sor a Beregszászi Magyar Színházban.

„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet
„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet

A Rákóczi Főiskola Szakgimnáziuma ad otthont idén is a Bereg-vidéki népzenei és néptánc tábornak, amelyet immáron tizenharmadik alkalommal szerveznek meg. A tábor vezetője, Kepics Andzselika, a Tulipán Tanoda – Magyar Népművészeti Iskola igazgatója arról tájékoztatott, hogy a július 17. és 22. között megrendezett táborba 22 településről érkezett a közel száz lelkes fiatallal szakképzett néptánc, népi hangszer és népi játék oktatók – Kopasz Vivien Kitti, Szilágyiné Tóth Gabriella és Szilágyi László, valamint a Csipkés zenekar tagjai – akik egyébként a néptáncokat is kísérik – foglalkoznak. A hét programját a Mester Andrea vezette kézműves foglalkozások is gazdagítják. 

„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet
„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet

Mindkét megnyitón részt vett Csernicskó István, a Rákóczi Főiskola rektora is, aki a tartalmas időtöltés mellett azt kívánta, hogy a hét folyamán a táborozók gyűjtsenek annyi szép élményt, amelyekből a következő év végéig töltekezhetnek.

A harmadik tábornyitóra ezen a napon a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Egán Ede Szakképző Centrumának Nagydobronyi Képzési Központjában került sor, ahol az Ung-vidéki Sporttábort szervezik meg, amelyre 14 településéről 75 fő jelentkezett. Mint Váradi Natália programszervezőtől megtudtuk, itt a tábor szakmai felelőse ifj. Kiss László, a szakképzési központ testnevelő tanára, az oktatók pedig: Bara Csaba és Szanyi-Szabó János testnevelő tanárok, illetve Moca Valéria, kyokoshin karate ifjúsági Európa-bajnok, világbajnoki ezüstérmes sportoló. Az oktatók munkáját Hidi Erika és R. Benedek Anikó nevelőtanárok segítik, illetve hat főiskolás is itt tölti nyári szakmai gyakorlatát. A táborozókat többek között asztalitenisz, futball, kézilabda, kyokushin karate, röplabda, tollaslabda várja, meg sakk, dámajáték, illetve több érdekes társas és logikai játék.

„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet
„GENIUS” tábornyitó Beregszászon és Nagydobronyban. Fotó: Kovács Erzsébet

Természetesen mindegyik táborban nagyszerű élményekkel gazdagohatnak a résztvevők, új barátságok születhetnek itt, amelyek akár egy életre is szólhatnak.  

Kovács Erzsébet  


Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek


Hirdetés
Címlapról ajánljuk
Már nem tér haza: megerősítették Mihajlo Roszoha halálhírét

A fronton életét vesztette Mihajlo Roszoha, kárpátaljai katona. Hosszú ideig eltűntként tartották nyilván, halálhírét most erősítették meg.

Odesszára csaptak le az oroszok éjszaka, idős házaspárt öltek meg csapások. Fоtó: Одеська МВА

A csapásokban lakónegyedek és egy kereskedelmi hajó kapott találatot, két ember pedig életét vesztette.

Ukrajna újabb dróncsapást mért egy oroszországi olajipari létesítményre. Illusztráció (Fotó: MTI/Lakatos Péter)

A létesítményt ért találat komoly fennakadásokat okoz az Oroszországon belüli olajszállítás logisztikájában.

Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője az Európai Unió nem hivatalos ciprusi csúcstalálkozójára érkezik Agia Napában 2026. április 23-án. MTI/EPA/George Hrisztoforu

Felszólították egyúttal az unión kívüli országokat, hogy segítsenek az ukrán finanszírozási nehézségek áthidalásában.

Harry sussexi herceg, III. Károly brit király másodszülött fia (Fotó: MTI/EPA/Neil Hall)

Harry sussexi herceg csütörtök reggel előre be nem jelentett látogatásra Kijevbe érkezett.

Gyász Kárpátalján: elesett a tereszvai családapa

Több mint egy év után érkezett a tragikus hír: elesett Rudák Vaszil tereszvai katona.

A 36 éves Mica Vaszil 2024. április 13-án vesztette életét a donyecki területen.

A 36 éves Mica Vaszil 2024. április 13-án vesztette életét a donyecki területen.

Polgári létesítmény tüzét oltják Kijevben egy orosz rakéta- és dróntámadás után, 2026. április 16-án. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

A légvédelem az ország északi, déli és keleti régióiban 139 drónt hatástalanított, viszont 9 helyszínen 11 drón célba talált.

Ketten meghaltak a Dnyiprót ért orosz dróntámadásban.Fotó: Oleksandr Hanzha/Telegram

A sebesültek között két gyermek is van.