Katasztrófa sújtotta területnek nyilvánították Új-Dél-Wales államot
Katasztrófa sújtotta területnek nyilvánították Új-Dél-Wales államot

MTI

 / Kékfény

A súlyos áradások miatt Ausztráliában kedden természeti katasztrófa sújtotta területnek nyilvánították Új-Dél-Wales államot a kontinensnyi méretű ország keleti partvidékén.

Hirdetés

A hétfőn késő este történt bejelentés lehetővé teszi a sürgősségi pénzek gyors folyósítását az érintett területekre. Péntek óta, különösen Sydneyben, hatalmas felhőszakadások voltak - írja az MTI.

A BBC világrádió híradása szerint Új-Dél-Wales egyes részein négy nap alatt több csapadék hullott, mint Londonban egy év alatt.

Kedd reggel óta mintegy 50 ezer embert szólítottak fel arra, hogy vonuljon biztonságos helyre az ár miatt. Az éjszaka folyamán több százan kértek sürgősségi segítséget – jelentette az ABC helyi televízió.

A mentőszolgálatokat többször is kihívták a lakosság mentésére. Csaknem húszezer házban nincs áram, nagy területek állnak méteres víz alatt.

Ausztrália keleti partvidéke és Új-Zéland északi szigete közötti erőteljes alacsony nyomású időjárási rendszer nedvességet és hullámokat sodort Új-Dél-Wales felé, és ez okozza a felhőszakadást.

Az érintett területek egy része június végén még mindig a februári és márciusi történelmi áradásokból lábadozott.

Szélsőséges időjárási jelenségek régóta sújtják Ausztráliát, és ezeket az utóbbi években az éghajlatváltozás csak súlyosbította. Január közepén például az ország nagy részén hőhullám tombolt, az ország nyugati részén 50 Celsius-fok feletti hőmérsékletet mértek.

Forrás

MTI

Hirdetés
Címlapról ajánljuk
Három ember halt meg Ukrajnában a szélsőséges időjárás miatt

Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.

Kárpátaljai citerások találkozója, másodszor - Örömzenélés Sárosorosziban

Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.

Horror Ausztriában: megerőszakolt egy hatéves kislányt egy szír férfi – 4,5 év börtönt kapott

Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.

Lakóházak, kikötő és egy kereskedelmi hajó is megsérült az Odessza elleni éjszakai támadásban. Fotó: Odesszai Városi Katonai Adminisztráció

Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.

A pusztítás nyomai egy orosz dróntámadást követően az északkelet-ukrajnai Harkivban 2026. március 25-én (Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov)

A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.

Zelenszkij törvényjavaslatot nyújtott be a hadiállapot és a mozgósítás 90 napos meghosszabbítására. Fotó: President.gov.ua

Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.

Halálos tragédia Kárpátalján: egy férfi életét vesztette, miután a viharban egy fa rázuhant. Fotó: DSZNSZ

Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.

Sahíd drónokkal támadták Csernyihivet, templomot és piacot is ért találat

A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.