Illusztris vendég lép fel A magyar kultúra napját megelőző hétvégén a Hagyományok Háza budai székházában. A Maros Művészegyüttes két előadással, a Sárga rózsával és a János vitézzel várja a közönséget. Az elmúlt évről és a turnéról Barabási Attila Csabát az Együttes főigazgatóját kérdeztük.
„A Maros Művészegyüttes Románia legnagyobb kéttagozatú – román és magyar társulatot magába foglaló – hivatásos intézménye. Visszatekintve az elmúlt évre igencsak elégedettek lehetünk, mivel terveinket, – ha kisebb-nagyobb változásokkal is – megvalósítottuk. Jóllehet tavaly nem tudtuk megtartani a hagyományos magyarországi tavaszi programsorozatunkat a kultúrházak gondjai miatt, így más megoldást kerestünk. Ennek nyomán több kisebb – nyugat-magyarországi, fővárosi, gyáli – vendégszereplésünkkel a betervezett fellépésszámot realizálni tudtuk. Hazai körútjaink zökkenőmentesen haladtak, bemutatóink is sikeresek voltak, mivel megszorítások nem hátráltatták munkánkat. Visszatekintve eleget tudtunk tenni minden hozzánk érkező felkérésnek, legyenek azok táncszínházi produkciók, diákelőadások, vagy a kicsiknek szóló mesejátékok.
Megtiszteltetés számunkra, hogy A magyar kultúra napját megelőző hétvégén két előadással is felléphetünk a Hagyományok Házában. Két produkciót ismerhet meg a fővárosi közönség: a Sárga rózsa felnőtteknek, míg a János vitéz főként gyerekeknek szól.
Az ajánlót a János vitézzel kezdem, hiszen előző évben ünnepeltük Petőfi Sándor születésének bicentenáriumát. A produkciót Novák Ferenc Tata rendezte, s az emlékévre tekintettel vittük színpadra a korábbi előadást. A darabon nem fogott az idő, megszületése óta felnőttnek-gyermeknek egyaránt lebilincselő olvasmány; feldolgozásainak listája pedig több oldalt igényelne. Népi hős, aki legyőzi a zsiványokat, boszorkányokat és óriásokat, s kiszabadítja a francia királylányt a gonosz törökök karmaiból, és elnyeri Iluskájával az örök boldogságot. Az elbeszélő költemény két legfontosabb üzenete: az élet legfontosabb vezérlőelve a szeretet, s hogy tetteinkért, – mint Jancsi is tette a nyája elvesztése után – vállalni kell a felelősséget.
A Sárga rózsa színpadra vitelét Jókai Mór, a nagy magyar író-mesemondó ihlette. Könczei Árpád rendező-koreográfus kezét dicséri az adaptáció: a Hortobágy zárt világában játszódó szerelmi háromszög, a két gyermekkori barát és Klárika, a Sárga rózsa szomorú történetének elregélése a zene és a tánc nyelvén.
A Társulat nagyon készül a turnéra, a zenekart, a tánckart és a kisegítő személyzetet is beleértve mintegy negyvenen kelünk útra.”
A Hagyományok Háza sajtószolgálata
Iratkozz fel a Kárpátinfo.net csatornáira: Facebook, Instagram, Twitter, Telegram, Google Hírek
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.
A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.
Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.
Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.
Az alkalom középpontjában ezúttal a család állt.
A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.