Emmanuel Macron francia államfő "súlyos aggodalmának" adott hangot a bebörtönzött orosz ellenzéki politikus, Alekszej Navalnij egészségi állapota miatt, és az "alapjogok tiszteletben tartására" kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt telefonbeszélgetésükön - közölte hétfőn a francia elnöki hivatal.
A tájékoztatás szerint a megbeszélésen a francia elnök szolidaritását fejezte ki európai partnereinek a Moszkva által kiutasított európai diplomaták ügyében - írja az MTI.
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus pénteken bejelentette, hogy abbahagyja az éhségsztrájkot,
amelyet három héttel korábban a fogvatartási körülményei elleni tiltakozásul kezdett.
Az elítélt politikus március 31-én kezdett éhségsztrájkot a börtönben, mert kifogásolta, hogy nem engedtek be hozzá olyan orvosokat, akikben megbízik, és álláspontja szerint nem részesült megfelelő orvosi ellátásban. Csütörtökön vált ismertté, hogy kedden egy vlagyimiri polgári kórházban több szakorvos - idegsebész, nefrológus (veseszakértő) és neurológus - is megvizsgálta.
Leleteit eljuttatták a kezelőorvosaihoz, akik csütörtökön a Mediazona ellenzéki portálon közzétett közös felhívásban arra kérték Navalnijt, hogy fogadja el a kompromisszumot, és haladéktalanul fejezze be az éhségsztrájkot, amely károsíthatja az egészségét, és a halálát is okozhatja.
Hétfőn egy moszkvai bíróság felfüggesztette az ellenzéki politikus által alapított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvány (FBK) és az úgynevezett regionális Navalnij-törzsek működését.
A felfüggesztés a szervezetek ellen szélsőségesség címén indított kereset elbírálásáig érvényes.
Emmanuel Macron az "Oroszország által kiutasított európai diplomaták miatt kifejezte Franciaország szolidaritását európai partnereinek" - hangsúlyozta az Elysée-palota.
Az elmúlt hetekben az európai országok és Oroszország kölcsönösen sorozatosan utasítottak ki diplomatákat.
Hétfőn az orosz külügyminisztérium az olasz katonai attasé helyettesét, a haditengerészeti attasét nyilvánította nemkívánatos személynek. A lépést Moszkva ellenintézkedésnek minősítette az olasz hatóságoknak a római orosz katonai attaséval szemben meghozott "barátságtalan" és "indokolatlan" intézkedéseire.
Csehország korábban 18, hírszerzéssel megvádolt orosz diplomatát utasított ki korábban, amire válaszul Moszkva is húsz cseh diplomatát szólított fel távozásra, amire válaszul több európai ország is bejelentett kiutasításokat, kifejezve a szolidaritást Csehországgal.
A telefonbeszélgetés során a francia elnök azt kérte orosz kollégájától, hogy
"jóhiszeműen és tartósan kötelezze el magát az Ukrajnával való feszültség csökkentésében,
az ukrán határ közelébe hozott nehézfegyverzet és csapatok teljes kivonásával, a tűzszünet egyértelmű megerősítésével és a párbeszéd hiteles újraindításával" - jelezte a francia elnöki hivatal.
Az orosz védelmi minisztérium pénteken jelentette be, hogy megkezdődött a Krímbe hadgyakorlatra átdobott katonai erők kivonása.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
MTI
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.
A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.
Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.
Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.
Az alkalom középpontjában ezúttal a család állt.
A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.