Csehország azt követeli Oroszországtól, hogy csütörtök délig tegye lehetővé a Moszkvából kiutasított összes cseh diplomata visszatérését munkahelyére - közölte sajtótájékoztatón Jakub Kulhánek új cseh külügyminiszter szerda este Prágában, miután hivatalában fogadta Alekszandr Zmejevszkijt, Oroszország prágai nagykövetét.
Zmejevszkijt a cseh-orosz diplomáciai konfliktus miatt rendelték be a cseh külügybe - írja az MTI.
Kulhánek, akit csak néhány órával korábban, délután nevezett ki hivatalába Milos Zeman államfő, leszögezte: ha Oroszország nem teljesíti ezt a feltételt, a cseh külügyminisztérium olyan szintre csökkenti az orosz diplomaták számát Prágában,
hogy az megfeleljen a moszkvai cseh nagykövetség mai állapotának.
A cseh közszolgálati hírtelevízió (CT24), amely Kulhánek közlését ismertette, emlékeztetett: Prága szombaton 18 orosz diplomatát utasított ki az országból, amire Moszkva vasárnap 16 cseh diplomata és 4 követségi alkalmazott kiutasításával válaszolt. Kulhánek azt mondta, hogy az orosz lépés gyakorlatilag megbénította a cseh diplomáciai képviselet munkáját Moszkvában. A prágai sajtó úgy tudja, hogy a moszkvai nagykövetségen csak öt diplomata maradt.
A csehek szerint a kiutasított orosz diplomaták a titkosszolgálatoknak dolgoztak. Prága szerint megalapozott a gyanú, hogy az orosz titkosszolgálatoknak részük van a 2014-ben a dél-morvaországi Vrbeticében egy lőszerraktárban bekövetkezett robbanásokban.
A cseh külügyminisztérium eljárásában teljes az egyetértés a tárcavezető, Milos Zeman államfő és Andrej Babis kormányfő között - mutatott rá Kulhánek.
A cseh-orosz kapcsolatok rendkívül bonyolult szakaszba léptek, ami nem Csehország hibája
- jelentette ki a miniszter.
"Szuverén országként döntöttünk és határozottan cselekedtünk. Szétvertük az orosz titkosszolgálatok hálózatát, és az orosz Roszatom nem vehet részt a Dukovany atomerőmű bővítésében. Az Oroszországgal kapcsolatos további eljárást a következő napokban külföldi partnereinkkel együttműködve fogjuk meghatározni" - fejtette ki Jakub Kulhánek újságíróknak.
Prágai értesülések szerint a NATO csütörtökön kíván foglalkozni részletesebben a kiéleződött cseh-orosz diplomáciai konfliktussal. Csütörtökön délelőtt Brüsszelben sajtótájékoztatót tart a NATO mellett akreditált cseh nagykövet, amelyen Michal Koudelka, a Biztonsági Információs Szolgálat, a cseh civil elhárítás igazgatója is részt vesz.
Jakub Kulhánek délután, röviddel kinevezése után telefonon tárgyalt Jens Stoltenberggel, a NATO főtitkárával,
akinek köszönetet mondott Csehország támogatásáért "ezekben a bonyolult időkben".
Milos Zeman az új külügyminiszter kinevezésekor sem nyilatkozott a vrbeticei robbanásokkal és a cseh-orosz diplomáciai konfliktussal kapcsolatban. Andrej Babis később újságíróknak azt mondta, hogy az államfő támogatja a kormány lépéseit ebben az ügyben. Zeman korábban szóvivője útján közölte, hogy az ügyben nyilvánosan vasárnap közli véleményét.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
MTI
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.
A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.
Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.
Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.
Az alkalom középpontjában ezúttal a család állt.
A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.