Magyarország január 1-től szállít gázt Ukrajnának
Magyarország január 1-től szállít gázt Ukrajnának
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Magyarország megállapodott abban, hogy 2022. január 1-től gázt szállít Ukrajnának.

Hirdetés

Kijev naponta akár 8 millió köbméternyi kék üzemanyagot is kaphat

- számolt be Facebook-oldalán Szerhij Makogon, az ukrán gázszállító rendszer üzemeltető vezetője, idézi az Unian.net.

"Az ukrán gázszállító rendszer üzemeltetője és az FGSZ magyar gázszállító rendszer üzemeltetője együttműködési megállapodást kötött a Magyarország-Ukrajna irányú földgázszállítási garantált kapacitások bevezetéséről 2022. január 1-től" – áll az üzenetben.

Elmondása szerint "a legfontosabb dolog ebben az ügyletben a hazai kereskedők számára a Krk szigetén (Horvátország) található LNG-terminál gázhoz való hozzáférésének lehetőségének megteremtése, valamint az Ukrajnába irányuló gázszállítási források diverzifikálása".

Hirdetés

Ez a megállapodás akár napi 8 millió köbméter gáz szállítását teszi lehetővé Magyarországról Ukrajnába.

"Ez például a napi gázfogyasztás Kijevben, amely a legnagyobb gázfogyasztó. A Szlovákiából elérhető napi kapacitással (27 millió köbméter) együtt az Ukrajnába irányuló gázimport garantált teljes kapacitása naponta 35 millió köbméterre nő" - mondta Makogon.

Egyúttal jelezte, hogy először három hónapra kötik meg az ügyletet a technikai és működési folyamatok összehangolása, felállítása érdekében. Az ukrán gázszállító rendszer üzemeltető vezetője jelezte, hogy 2022 áprilisától ez irányban növelik a garantált kapacitást.

Hirdetés

Ukrajna 2014 óta először növeli garantált kapacitását az Európából történő gázimportra – összegezte Makogon.

Mint tudjuk, az ukrajnai gázárak korrelálnak az európai csomópontok áraival, mivel hazánk 2015 óta az európai gázpiac szerves része, és a teljes gázfogyasztás mintegy 30%-át Európából importálják.