/ Kultúra
Gabóda Béla
30 éves a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

A Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata (Filiál) 2022. október 30-án ünnepli fennállásának 30. évfordulóját.  Az évfordulóra való méltó megemlékezés céljából a Beregszászi Tagozat 2022. szeptember 23. – október 28. között ünnepi rendezvénysorozatot szervezett, amelynek keretében tudományos-módszertani szemináriumokra és konferenciákra került sor a kárpátaljai magyar tannyelvű oktatási intézmények vezetői és pedagógusai számára. Az ünnepség sorozat a természettudományos tanárok projektpedagógia tréningjével indult útjára és összesen 12 rendezvényt tartottunk, mintegy 280 pedagógus részvételével.

Hirdetés

A programsorozat zárásaként tudományos-módszertani konferenciát szervezett fennállásának 30. évfordulója tiszteletére a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata (Filiál) a magyar tannyelvű kárpátaljai oktatási intézmények igazgatói, igazgató-helyettesei, illetve a kistérségek oktatási osztályainak munkatársai számára 2022. október 28-án „Magyar nyelvű oktatás Kárpátalján: kihívások, perspektívák Ukrajna Európa integrációs csatlakozásának tükrében”/«Угорськомовна освіта на Закарпатті: виклики та перспективи у світлі інтеграції України до Європейського Союзу» címmel.

A konferencia résztvevőit Gabóda Béla tagozatvezető, (Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata) és Taranyenko Marianna módszerész, (Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata) köszöntötte, majd a vendégek közül dr. Maruszinec Marjana, a Kárpátaljai Megyei Állami Adminisztráció (ODA) Oktatási- és Kulturális Osztályának vezetője, Szivohop Jároszláv, a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet igazgatója, dr. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke, Géczi Tihamér, a Beregszászi Járási Tanács Oktatási és Humanitárius Állandó Bizottságának elnöke valamint Babják Edit, a Beregszászi Kistérség Oktatási és Kulturális Osztályának vezetője méltatta a Filiál eddigi tevékenységét, kiemelve annak szerepét a nemzetiségi pedagógus-képzésben, a pedagógiai innováció terén és az oktatási intézmények módszertani munkájának segítésében, szervezésében.

A köszöntő szavak után Gabóda Béla és Taranyenko Marianna bemutatták a Kárpátaljai pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozatának 30 éves történetét, a létrejöttétől (1992. október 30.) napjainkig, részletesen ismertetve az intézet munkásságát, munkatársait, mindenkori feladatait és tevékenységét.

„A Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi Tagozata, ahogy a köznyelvben ismert a Filiál – mint már említettem – 1992. október 30-án alakult meg a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség hathatós támogatásával. A Filiál első, alapító igazgatója dr. Deák Ferenc pszichológus volt, első módszerészei pedig Csizmár Sarolta, idegennyelv szakos tanár és Popovics Vaszil, történész voltak. Deák Ferenc 1999-ig állt a Tagozat élén. 1995-től 2005-ig Kádár Rozália volt a tagozatvezetői. Módszerészként: Nyorba Szvetlána, ukrán nyelv és irodalom szakos; Izsák Ferenc fizika; illetve Tóth Tünde, magyar nyelv és irodalom szakos tanárok dolgoztak. 2005 és 2010 között ifjabb Doma István, történész vezette a Filiált, majd 2010-2014 között nem volt vezetője a Tagozatnak, mikor is Sin József, került a Filiál élére. 2015-ben változásokra került sor Filiál életében. A Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet új szervezeti szabályzatának elfogadásakor Ungváron működő Nemzetiségi Kabinetet összevonták a Beregszászi Tagozattal, Beregszász székhellyel. Létrejött a Kárpátaljai Továbbképző-Intézet Beregszászi Tagozata a jelenlegi formájában. Tagozatvezető: Gabóda Béla. Jelenlegi munkatársak: Szergelycsuk Julianna, alsó tagozatos módszerész; Braun Éva, magyar nyelv és irodalom szakos módszerész; Popovics Elza, matematika szakos módszerész; Taranyenko Marianna, ukrán nyelv és irodalom szakos módszerész és Lefkó János, történelem-földrajz szakos módszerész. Ebben a periódusban dolgozott még a Filiálban: Papp Géza, történelem; Pősze Andrea, ukrán nyelv és irodalom szakos és Margitics Marianna, ukrán nyelv és irodalom, illetve angol szakos tanár.

A Filiál fontosabb feladatai közé tartozik:

  1. Szakmai továbbképzések szervezése és megtartása (folyamatosan),
  2. A nemzetiségi iskolák módszertani munkájának koordinálása, felügyelete,
  3. Tanterv és tankönyvírás a nemzetiségi iskolák számára,
  4. Szakmai konferenciák, szemináriumok szervezése.

A Filiálban 2015-2022 között 6428 pedagógus vett részt továbbképzésen, különböző formában. Ebből 5918 magyar tannyelvű oktatási intézetből, 510 fő pedig ukrán, román és szlovák tannyelvű intézetekből.

Továbbá 84 tudományos-gyakorlati módszertani szemináriumot, pedagógiai tréninget szervezett, illetve 15 konferenciát, ebből nyolc nemzetközi volt.

A Tagozat munkatársai az elmúlt hét évben 16 tankönyvet, 21 tantervet írtak, részben önállóan, részben társszerzőként a magyar tannyelvű oktatás/iskolák számára (elsősorban az elemi oktatás területén illetve magyar nyelvből és irodalomból).

Eredményesen működtek közre a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával, illetve a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetséggel, melynek során többek között a Tagozatnak sikerült engedélyeztetni az Ukrán Oktatási és Tudományos Minisztériumban a magyarországi magyar nyelv és olvasás, illetve matematika tankönyvek (az 1-4. osztályok számára) használatát a magyar tannyelvű iskolákban, illetve részt venni a NUS keretén belül az 5-9. osztályos modelltantervek megalkotásában, népszerűsítésében.

Hirdetés

A Filiál kitűnő munkakapcsolatot ápol a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumával és az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán-Magyar Oktatási-Tudományos Intézete Magyar Filológiai Tanszékével.

A Beregszászi Tagozat kiváló nemzetközi kapcsolatrendszer épített ki az elmúlt évek során. Munkakapcsolatban áll magyarországi, szlovákiai, romániai felsőoktatási intézetekkel és egyesületekkel kiemelten:  

  • az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézettel (Budapest),
  • a Debreceni Egyetem Neveléstudományi Intézete Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszékével (Debrecen),
  • a Gál Ferenc Egyetemmel (Szeged-Szarvas),
  • a Gelsey Vilmos Pedagógia Intézettel (Szeged).

Az elmúlt években a Filiál három nagy nemzetközi projektben vett, vesz részt:

  • a Tanuló közösségek és társadalmi átalakulás – kelet-közép-európai tapasztalatok projektben, a NULLPONT Egyesület és a Debreceni Egyetem szervezésében,
  • az Egyetemes közösségek projektben, a Kultúrász Közhasznú Egyesület és a Debreceni Egyetem koordinálásában,
  • illetve a Járd végig projektben, amely keretében 485 kárpátaljai pedagógus vett részt a Gelsey Vilmos Pedagógiai Intézet különböző akkreditált képzésein.”

A történeti áttekintés után a konferencia részvevői ünnepi műsort hallgathattak meg Markó Veronika, a Tulipán Tanoda Magyar Népművészeti Iskola tanára nagyszerű előadásában.

Ezek után kerül sor a szakmai előadások meghallgatására. A délutánig tartó szakmai konferencián öt előadáson vehetett részt az 51 résztvevő. A szakmai előadások sorát dr. Szivohop Jároszláv, a pedagógiai tudományok kandidátusa, docens, a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet igazgatója tartotta „A TOVÁBBKÉPZŐ INTÉZETEK HELYE ÉS SZEREPE A FELNŐTTKÉPZÉSBEN (A FOLYAMATOS OKTATÁSBAN)” című előadása nyitotta meg. Előadásában részletesen kitért az ukrajnai pedagógus-továbbképzési rendszerre, az elmúlt években bekövetkezett változásokra, illetve a Kárpátaljai Pedagógus-továbbképző Intézet képzési gyakorlatára. Az előadás után kötetlen beszélgetés alakult a témában felmerülő problematikus kérdésekkel kapcsolatban, elsősorban milyen háttérrel, elképzelésekkel és elvárásokkal kerülnek megrendezésre az intézet által felkínált továbbképzések. Felkészült-e a Pedagógus-továbbképző Intézet a felmerülő egyéni és társadalmi igények kielégítésére és a potenciális célcsoport megfelelő tájékoztatására, motiválására, és a felmerülő nehézségek kezelésére? Milyen oktatástámogatási és hallgatókat motiváló, tájékoztató módszereket alkalmaznak jellemzően az intézetben?

dr. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke soron következő: „A KÁRPÁTALJAI MAGYAR TANNYELVŰ OKTATÁS HELYZETE ÉS PROBLÉMÁI” előadásában bemutatta a nemzeti kisebbségek oktatásának racionalizálásának folyamatát Ukrajnában az 1991-2021 közötti időszakban, kitérve a káros és pozitív folyamatokra, majd az előadás második felében részletes összehasonlító elemzésben mutatta be az 1991-2017 és a 2018-2021 közötti időszakokat, ismertetve hogy milyen megoldásokra tett javaslatot az állami szervek irányába a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség a problémás kérdések megoldásának vonatkozásában.

A plenáris előadások élő körében még két érdekes szakmai előadásra került sor: dr. Soós Katalin, a pedagógiai tudományok kandidátusa, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Szakgimnáziumának igazgatója „A II. RÁKÓCZI FERENC KÁRPÁTALJAI MAGYAR FŐISKOLA SZAKGIMNÁZIUMÁNAK SZEREPE KÁRPÁTALJÁN A SZAKMAI-MŰSZAKI OKTATÁSBAN” cimmel; végül Babják Edit, a Beregszászi Kistérség Oktatási és Kulturális Osztályának vezetője a „BEREGSZÁSZI KISTÉRSÉG OKTATÁSI HELYZETETÉT ÉS PROBLÉMÁIT mutatta be előadásában.

A konferencia szakmai része dr. Juhász Erika, a neveléstudományok doktora, tanszékvezető, Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszék, Debreceni Egyetem: „FELNŐTTOKTATÁS, FELNŐTTKÉPZÉS MAGYARORSZÁGON” című videó előadásával zárult.

Hirdetés

Zárszavában Szivohop Jároszláv, a Pedagógus-továbbképző Intézet igazgatója összegezte a konferencia tanulságait. 

Gabóda Béla
tagozatvezető
Kárpátaljai pedagógus-továbbképző Intézet Beregszászi tagozata