A zaporizzsjai atomerőmű közelében zajló katonai tevékenység azonnali leállítását sürgette csütörtökön a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC), és „katasztrofális következményekre” figyelmeztetett, közölte az MTI.
„Ideje végre abbahagyni a játszadozást a tűzzel, és valódi lépéseket tenni a zaporizzsjai és más létesítmények védelme érdekében” – szögezte le újságírók előtt Robert Mardini, az ICRC főigazgatója.
„A legkisebb számítási hiba is olyan károkat okozhat, melyeket évtizedekig bánni fogunk”
– fogalmazott Mardini és leszögezte: ha bizonyos helyek csatatérré változnak, az hosszú évekre katasztrofális következményekkel járhat a környezet és emberek milliói számára. „Ha az atomerőműben radioaktív szivárgás indul, nehéz, sőt, lehetetlen lesz humanitárius segítséget biztosítani” – tette hozzá.
Csütörtökön a tervek szerint az atomerőműbe látogat a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség küldöttsége is.
A delegáció szerda este ért Kijevből Zaporizzsjába Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója vezetésével, ám csütörtökre virradóra ismét kiújultak a harcok a létesítmény körül, és lövések érték az erőmű melletti Enerhodar városát is.
A támadásnak – mellyel az orosz és az ukrán fél egymást vádolja – több halottja van.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
MTI