/ Közélet
 Volodimir Zelenszkij és Donald Trump a Fehér Házban, az Ovális Irodában (Fotó: Mandel NGAN/AFP)
Volodimir Zelenszkij és Donald Trump a Fehér Házban, az Ovális Irodában (Fotó: Mandel NGAN/AFP)
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Volodimir Zelenszkij hétfő délután, helyi idő szerint 13:15-kor megérkezett a Fehér Házba, ahol az amerikai elnök fogadta. Kezet ráztak, majd Trump bevezette az ukrán elnököt a Fehér Házba – írja a BBC. Sajtónyilvános és zárt ajtók mögötti tárgyalásuk után megkezdődtek a megbeszélések a megjelent európai vezetőkkel.

Hirdetés

Az Ovális Irodában, újságírók előtt Trump arról beszélt, hogy jó találkozója volt Putyinnal Alaszkában, és van lehetőség, hogy most előrelépés történjen. Zelenszkij megköszönte az amerikai elnök eddigi erőfeszítéseit, és

átadta felesége levelét, amit Olena Zelenszka Melanie Trumpnak írt.

Arra a kérdésre, hogy ki fog véget vetni a háborúnak, Putyin vagy Zelenszkij, Trump azt válaszolta: „Ha ma minden jól alakul, akkor háromoldalú találkozóra kerül sor… Úgy gondolom, hogy ezzel jó esélyünk lesz a háború befejezésére.” S hogy kitart-e az amerikai támogatás?

„Soha nem ér véget. Emberek halnak meg, és mi ezt meg akarjuk állítani”

– hangzott az amerikai elnök válasza, aki viszont kitért az elől, hogy ha lenne békemegállapodás, küldene-e amerikai békefenntartókat? Csak annyit mondott: később találkozik az európai vezetőkkel, akkor majd lehet szó biztonsági garanciákról, és az amerikaiak is benne lehetnek majd abban.

Washington, 2025. augusztus 18. Donald Trump amerikai (k) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b2) megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. augusztus 18-án. Balról Andrij Jermak ukrán elnöki kabinetfõnök, jobbról Marco Rubio amerikai külügyminiszter, mellette balról J. D. Vance alelnök és mögöttük áll Pete Hegseth védelmi miniszter – MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Aaron Schwartz
Washington, 2025. augusztus 18. Donald Trump amerikai (k) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (b2) megbeszélést folytat a washingtoni Fehér Ház Ovális irodájában 2025. augusztus 18-án. Balról Andrij Jermak ukrán elnöki kabinetfõnök, jobbról Marco Rubio amerikai külügyminiszter, mellette balról J. D. Vance alelnök és mögöttük áll Pete Hegseth védelmi miniszter – MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Aaron Schwartz

„Meg kell állítanunk a háborút, meg kell állítanunk Oroszországot” – mondta egy kérdésre válaszolva Zelenszkij, hozzátéve, hogy az ukránok határozottan támogatják Trump tervét, hogy a háborút diplomáciai úton zárják le. Megerősítette:

támogatja a Trump által kezdeményezett háromoldalú találkozót, amelyen Zelenszkij és Putyin tárgyalhat közvetlenül az amerikai elnök jelenlétében.

Kizökkentette a világpolitikai diskurzust, és megdicsérte Zelenszkij zakóját az az újságíró, aki februárban betámadta, hogy miért nincs rajta elegáns öltözék. Trump hozzátette, hogy ő is ugyanezt mondta neki.

Trump vette át a szót, és kifejtette: nincs szükség tűzszünetre, stratégiai szempontból is nélkülözhető, a legjobb egy megállapodás, ami teljesen véget vet a harcoknak. Az amerikai elnök és ukrán kollégája is azt szeretné, ha véget érne a háború, és úgy véli, hogy Putyin is így gondolja ezt. Az újságírók megkérdezték Trumptól, hogy melyik félnek vannak jobb ütőkártyái? Trump azt mondta, hogy erre a kérdésre nem akar felelni.

Hirdetés

Hozzátette, ez nem az ő háborúja, majd újfent Joe Bident hibáztatta azért, amiért nem állította meg Oroszország invázióját.

Trump megismételte, hogy a háborúnak véget kell vetni, és azt mondta, azt szeretné, ha ez mindenki számára jól végződne.

Nem sokkal később kiküldték a média képviselőit az Ovális Irodából, véget ért a találkozó sajtónyilvános része. A február végi találkozóhoz képest a hétfői békésen zajlott, udvarias maradt a kapcsolat a két elnök között.

Washington, 2025. augusztus 18 – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Keir Starmer brit kormányfõ, Alexander Stubb finn, Volodimir Zelenszkij ukrán, Donald Trump amerikai, Emmanuel Macron francia elnök, Giorgia Meloni olasz kormányfõ, Friedrich Merz német kancellár és Mark Rutte NATO-fõtitkár (b-j) az ukrajnai rendezést szolgáló csúcstalálkozó kezdetén a washingtoni Fehér Házban 2025. augusztus 18-án – MTI/AP/Alex Brandon
Washington, 2025. augusztus 18 – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Keir Starmer brit kormányfõ, Alexander Stubb finn, Volodimir Zelenszkij ukrán, Donald Trump amerikai, Emmanuel Macron francia elnök, Giorgia Meloni olasz kormányfõ, Friedrich Merz német kancellár és Mark Rutte NATO-fõtitkár (b-j) az ukrajnai rendezést szolgáló csúcstalálkozó kezdetén a washingtoni Fehér Házban 2025. augusztus 18-án – MTI/AP/Alex Brandon

A zárt ajtós Trump-Zelenszkij találkozó után az amerikai elnök és a megjelent európai vezetők (Mark Rutte NATO-főtitkár, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Keir Starmer brit miniszterelnök, Alexander Stubb finn elnök, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, Friedrich Merz német kancellár és Emmanuel Macron francia elnök) közös fotót készítettek. Trump köszönetet mondott utóbbiaknak, megtiszteltetésnek nevezte, hogy a Fehér Házban vendégül láthatja őket. Sikeresnek nevezte a hétfői napot, és leszögezte: „Meg akarjuk állítani a gyilkolást és rendezzük ezt a helyzetet”.

Azt mondta, optimista azt illetően, hogy meg fognak állapodni az Ukrajna elleni agresszió megakadályozásáról.

Az amerikai elnök szerint meg kell vitatni a lehetséges területcseréket is, és úgy gondolja, hogy „még ma megoldás születhet”.

Az európai vezetők ezt követően egymás után szólaltak fel. Mark Rutte megköszönte Donald Trumpnak, hogy felvette a kapcsolatot Putyinnal, szerinte ezért lehetnek ma ott. A főtitkár szerint van lehetőségük és esélyük befejezni a háborút.

Friedrich Merz kijelentette: „nem látom, hogy a következő találkozó létrejöhetne egy tűzszünet nélkül”.

A  német kancellár közölte azt is, hogy itt az idő arra, hogy nyomást gyakoroljanak Putyinra. Keir Starmer és Emmanuel Macron au Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák fontosságát hangsúlyozták, előbbi kiemelte: „Nemcsak Ukrajna biztonságáról van szó, hanem Európa és az Egyesült Királyság biztonságáról is”

Hirdetés

Ezt követően az európai vezetők és az amerikai elnök zárt ajtók mögött tárgyaltak - közölte a hirado.hu.


Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Orosz-ukrán háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek

Forrás