Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke. Fotó: facebook.com/zenelskyy.official
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke. Fotó: facebook.com/zenelskyy.official
 / Közélet

Kétnapos intenzív tárgyalássorozat zajlott Ukrajna, az Egyesült Államok és európai tisztviselők között, amely érzékelhető előrelépést hozott Ukrajna biztonsági garanciáinak kérdésében. A területi rendezést illetően azonban továbbra is komoly nézetkülönbségek maradtak fenn – számolt be hétfőn az Axios amerikai tisztviselőkre hivatkozva.

Hirdetés

A portál értesülései szerint az Egyesült Államok által kidolgozott terv részeként Ukrajnának vissza kellene vonulnia a Donbasz mintegy 14 százalékáról, amely jelenleg ukrán ellenőrzés alatt áll, de Oroszország is igényt tart rá. A legfrissebb tervezet alapján az érintett területet demilitarizált „szabad gazdasági övezetté” alakítanák.

Egy amerikai tisztviselő hangsúlyozta: a területi kérdés végső rendezéséről Ukrajnának kell döntenie. Ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok egyéb javaslatai – köztük az Ukrajnának kínált erős biztonsági garanciák – nem maradnak határozatlan ideig a tárgyalóasztalon.

Az Axios szerint az ukrán és európai partnereket meglepte, hogy Washington ilyen jelentős biztonsági garanciák felajánlására kész, és hogy az amerikai fél bízik abban: Oroszország ezt elfogadná. A tisztviselő elmondása alapján

Hirdetés

Donald Trump elnök úgy véli, képes lenne meggyőzni Moszkvát olyan garanciák elfogadásáról, amelyek a NATO 5. cikkelyéhez hasonló védelmet biztosítanának.

A tervezett biztonsági garanciákat a Szenátusnak is jóvá kellene hagynia, ugyanakkor az amerikai tisztviselő nem tért ki arra, hogy az adminisztráció hivatalos nemzetközi szerződés megkötésére törekedne-e.

A lap emlékeztet:

az Egyesült Államok által javasolt békemegállapodás erős biztonsági garanciákat, az Európai Unióhoz vezető út felgyorsítását, valamint több milliárd dolláros újjáépítési támogatást ígér Ukrajnának. Ennek ára azonban jelentős területi engedmények lennének.

A tervezet értelmében Oroszország nemcsak ukrán területekhez jutna, hanem lehetőséget kapna a világgazdaságba és a nemzetközi közösségbe való fokozatos visszatérésre is.

Kijevben és több európai fővárosban ugyanakkor attól tartanak, hogy Ukrajna elfogadhatja a fájdalmas engedményeket, miközben Oroszország később visszaléphet a megállapodástól, és további követelésekkel állhat elő - közölte az index.hu.

Forrás

Hirdetés
Címlapról ajánljuk
Óvodát ért orosz légicsapás Szumi megyében /Фото: ДСНС

A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.

Orosz dróntámadás Ukrajna ellen, munkában az ukrán légvédelem. Fotó: t.me/GeneralStaffZSU

A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.

Új iskolabuszokat kaptak a kárpátaljai kistérségek

Egy jármű ára 4,27 millió hrivnya.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök sajtónyilatkozatot tesz az Európai Unió vezetőinek 2026. április 23-i nem hivatalos találkozóján Ayia Napában, Cipruson Fotó: Byron Smith / Getty Images Hungary

A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.

Több millió értékű pénzmosás a hadsereg beszállítójánál: lekapcsoltak egy bűnszervezetet Ukrajnában. Kiemelt kép forrása: ukrán rendőrség

A hatósági vizsgálatok szerint az állam 100 millió hrivnya veszteséget szenvedett el.

Három ember halt meg Ukrajnában a szélsőséges időjárás miatt

Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.

Kárpátaljai citerások találkozója, másodszor - Örömzenélés Sárosorosziban

Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.

Horror Ausztriában: megerőszakolt egy hatéves kislányt egy szír férfi – 4,5 év börtönt kapott

Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.

Lakóházak, kikötő és egy kereskedelmi hajó is megsérült az Odessza elleni éjszakai támadásban. Fotó: Odesszai Városi Katonai Adminisztráció

Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.