Egymás után szólítják fel lemondásra Volodimir Zelenszkijt az amerikai Republikánus Párt nagyágyúi. Az ukrán elnök azonban emlékeztetett, hogy Ukrajna elnökét nem az Egyesült Államokban választják, majd arra is felhívta a figyelmet, hogy hiába követelik a választások megtartását Ukrajnában, ha a támogatottsága még mindig magas az ukrán társadalom körében.
Dél-Karolina republikánus szenátora, Lindsey Graham teljes katasztrófának nevezte Volodimir Zelenszkij és Donald Trump múlt pénteki washingtoni találkozóját, és lemondásra szólította fel az ukrán elnököt. Mindez azért érte meglepetésként a nyilvánosságot, mert a szenátor korábban Volodimir Zelenszkij egyik leghangosabb republikánus pártfogója volt, és régóta támogatja az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyek folytatását. Graham a botrányos találkozóról úgy fogalmazott a Fox Newsnak, hogy „büszke” Donald Trumpra, majd megkérdőjelezte, hogy az amerikaiak ezek után képesek lesznek még üzletet kötni Zelenszkijjel.
„Vagy le kell mondania, és olyasvalakit kell maga helyett küldenie, akivel üzletet tudunk kötni, vagy meg kell változnia”
– mondta a dél-karolinai szenátor.
Hasonló véleményt hangoztatott vasárnap az NBC Newsnak Mike Johnson, az amerikai kongresszus képviselőházi elnöke. A republikánus politikus leszögezte, hogy Zelenszkijnek „észhez kell térnie, és hálából vissza kell ülnie a tárgyalóasztalhoz, vagy valaki másnak kell vezetnie az országot, hogy ezt megtegye”. Eközben Mark Waltz, Trump nemzetbiztonsági tanácsadója a CNN-nek arról beszélt, hogy az Egyesült Államoknak olyan ukrán vezetőre van szüksége, „aki képes velünk, végső soron az oroszokkal tárgyalni, és véget vetni ennek a háborúnak”.
A sorozatban érkező lemondásra felszólító nyilatkozatokat már Zelenszkij sem hagyta szó nélkül, az ukrán elnök így reagált a legitimitását megkérdőjelező amerikai támadásokra:
„Adhatok (Lindsay Grahamnek – a szerk.) ukrán állampolgárságot, és akkor a mi országunk állampolgára lesz. És akkor a hangja elkezd majd hangsúlyt kapni. (…) Ukrajna elnökét nem Lindsey Graham házában fogják megválasztani, hanem Ukrajnában”
– jelentette ki Zelenszkij.
A Sky News szerint
az ukrán elnök arra is felhívta a figyelmet, hogy nem lesz könnyű őt leváltani, mivel ahhoz nem lesz elegendő választásokat tartani. „Meg kell akadályozni, hogy részt vegyek a választásokon. És ez egy kicsit nehezebb lesz”
– tette hozzá Volodimir Zelenszkij, utalva ezzel a legfrissebb közvélemény-kutatások eredményeire. Megismételte ugyanakkor azt a közelmúltban tett kijelentését, miszerint kész lemondani az elnöki tisztségről, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba.
Bár kritikusai gyakran vetik az ukrán elnök szemére, hogy a népszerűsége drasztikusan alacsony szintre süllyedt, egy 2025 februárjában végzett felmérés eredményei azt mutatják, hogy az idei évben még növekedett is a Volodimir Zelenszkij iránti bizalom. A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet közvélemény-kutatása szerint míg 2024 decemberében az ukrán állampolgárok 52 százaléka támogatta az ukrán elnököt, addig 2025 februárjában már az ukránok 57 százaléka bízott Volodimir Zelenszkijben - közölte a hirado.hu.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
A mentőszolgálatok közlése szerint halálos áldozata nem volt a támadásnak, eddig négy sérültet láttak el az orvosok.
A csapásokban legkevesebb egy ember meghalt és sokan megsebesültek.
A „valós európai béke” előfeltételeként említette továbbá hazája újjáépítését a háborút követően.
A hatósági vizsgálatok szerint az állam 100 millió hrivnya veszteséget szenvedett el.
Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.
Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.
Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.
Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.
Tavaly 2,1 millió fő vándorolt be az EU-ba.