Volodomir Zelenszkij ukrán elnök. Fotó: rbc.ua
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök. Fotó: rbc.ua

MTI

 / Közélet

A béketárgyalások első lépésének teljes és feltétel nélküli tűzszünetnek kell lennie, amit azonban Oroszország jelenleg nem hajlandó elfogadni - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Pretoriában, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnökkel tartott sajtótájékoztatóján.

Hirdetés

"Ránk támadtak, megszállták a területünket, tízezreket öltek meg, sok gyereket és felnőttet élve temettek el. Így az, hogy Ukrajna egy teljes tűzszünet után hajlandó leülni a tárgyalóasztalhoz azokkal a terroristákkal, akik mindezt elkövették a mi földünkön, az egy nagy kompromisszum részünkről" - fejtette ki Zelenszkij.

Ismét leszögezte, hogy Ukrajna mindenkinél jobban érdekelt a háború befejezésében. Számára ezért minden békés kezdeményezés fontos, és helyet kaphat. Kiemelte, hogy minden ilyen javaslatnak "teljes és feltétel nélküli tűzszünettel" kell kezdődnie.

"Mindenki beleegyezik ebbe, kivéve az Oroszországi Föderációt" - tette hozzá. A második legfontosabbnak az elnök az oroszok által elhurcolt ukrán gyerekek Ukrajnába történő visszajuttatását nevezte, és úgyszintén prioritásnak a "mindenkit mindenkire" elv szerinti fogolycserét.

Zelenszkij - a legutóbbi washingtoni kijelentések ellenére - kifejezte abbéli reményét, hogy az Egyesült Államok az eddiginél erősebb nyomást gyakorol Oroszországra, aminek köszönhetően végül megvalósul a teljes tűzszünetet. Hangsúlyozta, hogy nincs értelme tűzszünet nélkül bármilyen követelésről beszélni, "különben nagyon sokáig elhúzódhat ez a háború" - tette hozzá.

Az ukrán államfő meggyőződése szerint az oroszok csütörtökre virradóan végrehajtott intenzív támadása Kijev és más ukrán városok ellen összefüggésben áll azzal, hogy a Kreml próbál nyomást gyakorolni az Egyesült Államokra.

"Mi védjük a jogainkat, Oroszország ennek tudatában van, és nyomást gyakorol ránk. Nyomást gyakorol az Egyesült Államokra is, és ezt is összefüggésbe hozom a mai támadással" - mondta Zelenszkij. Az ukrán hatóságok legfrissebb adatai szerint tíz halálos áldozata és 90 sérültje van a Kijevet ért orosz támadásnak.

A szerdán Londonban megrendezett ukrán-európai-amerikai találkozót Zelenszkij konstruktívnak értékelte. Megjegyezte, hogy a találkozó létrejött, eredményes volt annak ellenére, hogy Oroszország kudarcra számított.

"Az Egyesült Államok javaslata után megjelent egy dokumentum, amelyről úgy gondolom, hogy ma már (Donald) Trump (amerikai) elnök asztalán van. Minden, ami ellentmond a mi értékeinknek vagy alkotmányunknak, nem lehet része semmilyen megállapodásnak" - szögezte le.

Hozzátette, hogy Moszkvának "nem tetszik az Ukrajna körüli szövetség, mert ha Ukrajna egyedül marad, akkor könnyebb célpontot jelent Oroszország számára". "Habár őszintén megmondom, hogy a háború három éve alatt már elég erőssé váltunk. Már a háború első napjaiban is ki tudtunk fejteni valamekkora ellenállást. Higgyék el, most sokkal erősebbek vagyunk, és ennek ellenére még mindig mi akarjuk leginkább a háború befejezését" - érvelt Zelenszkij.

Az ukrán elnök Ramaphosának átadott egy listát, amelyen négyszáz olyan ukrán gyermek szerepel, akit Oroszország elhurcolt az általa megszállt ukrán területekről.

"A gyerekek akaratuk ellenére vannak Oroszországban. Az oroszok Ukrajna ideiglenesen megszállt területeiről tízezreket hurcoltak el. Vissza kell hoznunk mindannyiukat, éppúgy, mint az évek óta orosz börtönökben, embertelen körülmények között fogva tartott hadifoglyokat és civileket. Dél-Afrika szolidaritást vállal a ukrán gyermekek hazatérésére tett erőfeszítésekkel. Nagyon remélem, hogy Ramaphosa elnök segíteni fog nekünk hazavinni őket" - tette hozzá Zelenszkij.


 

Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat! Értesüljön időben a legfontosabb ukrajnai és kárpátaljai hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Twitteren  vagy iratkozzon fel Google News csatornánkra!

Forrás

MTI

Hirdetés
Címlapról ajánljuk
Három ember halt meg Ukrajnában a szélsőséges időjárás miatt

Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.

Kárpátaljai citerások találkozója, másodszor - Örömzenélés Sárosorosziban

Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.

Horror Ausztriában: megerőszakolt egy hatéves kislányt egy szír férfi – 4,5 év börtönt kapott

Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.

Lakóházak, kikötő és egy kereskedelmi hajó is megsérült az Odessza elleni éjszakai támadásban. Fotó: Odesszai Városi Katonai Adminisztráció

Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.

A pusztítás nyomai egy orosz dróntámadást követően az északkelet-ukrajnai Harkivban 2026. március 25-én (Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov)

A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.

Zelenszkij törvényjavaslatot nyújtott be a hadiállapot és a mozgósítás 90 napos meghosszabbítására. Fotó: President.gov.ua

Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.

Halálos tragédia Kárpátalján: egy férfi életét vesztette, miután a viharban egy fa rázuhant. Fotó: DSZNSZ

Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.

Sahíd drónokkal támadták Csernyihivet, templomot és piacot is ért találat

A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.