/ Közélet
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az orosz-ukrán háború kitörésének harmadik évfordulója alkalmából uniós csúcsszervek vezetői és tagállami vezetők részvételével tartott csúcsértekezleten Kijevben 2025. február 24-én. MTI/EPA/Reuters pool/Gleb Garanich
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az orosz-ukrán háború kitörésének harmadik évfordulója alkalmából uniós csúcsszervek vezetői és tagállami vezetők részvételével tartott csúcsértekezleten Kijevben 2025. február 24-én. MTI/EPA/Reuters pool/Gleb Garanich
Állítsd be, hogy a Kárpátinfo az elsők között legyen a Google híreiben

Az összes ukrán fogoly szabadon bocsátása a háború befejezésének szándékát jelezné Oroszország részéről - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfőn Kijevben, azon a nemzetközi biztonsági csúcstalálkozón, amelyet az Oroszország által Ukrajna ellen indított háború harmadik évfordulója alkalmából rendeztek.

Hirdetés

Az államfő bejelentette, hogy Ukrajna készen áll a "mindenkit mindenkire" elv alapján történő fogolycserére Oroszországgal.

"A háború végét olyan lépésekkel kell kezdeni, amelyek helyreállítják a bizalmat magában a helyzetben, mert nincs bizalom Oroszország iránt. Most egy ilyen lépés lehet a foglyok szabadon bocsátása. Több ezer ukrán embert tartanak fogva Oroszországban. Néhányukat pedig nem 2022-től, hanem jóval régebben, 2014 óta. Oroszországnak el kell engednie az ukránokat. Ukrajna kész mindenkit mindenkire kicserélni, ez egy tisztességes lehetőség" - fejtett ki Zelenszkij.

Rámutatott arra, hogy Ukrajnának Európával együtt kell a tárgyalóasztalhoz ülnie: "Oroszország stratégiai célpontja éppen Európa, az európai életforma, ami azt jelenti, hogy Európa biztonsága és sorsa nem határozható meg Európa nélkül"

- szögezte le.

Szavai szerint Ukrajnának, Európának és az Egyesült Államoknak együtt kell tárgyalóasztalhoz ülniük Oroszországgal szemben, hogy Moszkva "a békét ne áshassa alá ismét a normalizálás, a visszaállítás vagy a megbékélés ígéreteivel".

Hirdetés

Az elnök úgy vélte továbbá, hogy Kijev és partnerei kénytelenek lesznek "Ukrajnán belül NATO-t építeni", ha Ukrajnát nem fogadják be a szövetségbe. Mindazonáltal leszögezte, hogy Ukrajna megérdemli az EU- és a NATO-tagságot.

Zelenszkij emlékeztetett arra, hogy 2014 óta Oroszország több mint 25 alkalommal sértette meg a különböző időpontokban bevezetett tűzszüneteket, emiatt szerinte a valódi és tartós békéhez nem elég pusztán "elhallgatniuk a fegyvereknek a fronton".

Hozzátette, hogy amikor Keith Kellogg amerikai elnöki megbízott Ukrajnában tartózkodott, átadott neki és Donald Trump elnöknek egy dokumentumot, amely "tartalmazza az összes fegyverszünet listáját konkrét dátumokkal, amelyeket Oroszország felrúgott".

"A béke ezért csakis a kiegyensúlyozott diplomácia és a teljesen egyértelmű biztonsági garanciák révén valósulhat meg"

- hangsúlyozta az ukrán elnök.


 

Iratkozzon fel a Kárpátinfo.net csatornáira: 
Facebook, Instagram, Twitter, Telegram 
Olvassa a Kárpátinfo.net híreit a Google News oldalon.

Forrás

MTI