Ukrán menekültek a lengyel határon – sokan a békekötés után sem fognak hazatérni / Fotó: NurPhoto via AFP
Ukrán menekültek a lengyel határon – sokan a békekötés után sem fognak hazatérni / Fotó: NurPhoto via AFP
 / Közélet

A lengyelek viszonyulása az ukránokhoz és az ukrán menekültekhez az elmúlt években észrevehetően romlott, amit a szociológiai felmérések is megerősítenek, az ok összetett – jelentette ki Vaszil Bodnar, Ukrajna lengyelországi nagykövete a Szabadság Rádiónak adott interjújában, számolt be az rbc.ua hírportál.

A jelentés szerint Bodnar elmondta: „Az ok összetett. Egy egyszerű példával magyarázom el. Képzeljék el: van egy lakásuk és beengednek egy idegent. Először minden normálisnak tűnik. De telik az idő – és ez elkezd bosszantani, kellemetlenséget okozni.” Szerinte az első millió migráns, aki Lengyelországba érkezett, alacsony bérezésű munkakörökben dolgozott, és nem teremtett versenyt. Ezzel szemben a „második millió”, több mint 989 ezer háborús menekült között szakemberek, üzletemberek, képzett emberek vannak – köztük olyanok is, akik drága autókkal érkeztek.

„Tényleg sok ukrán él Lengyelországban. Képzeljünk el egy olyan helyzetet, amikor Kijev lakosságának a fele lengyelül beszél az utcákon. Vagy akár egyharmada. Azt hiszem, a mi állampolgárainknak is lesznek bizonyos érzéseik” – magyarázta a diplomata.

A lengyel társadalmat a sztereotípiák is befolyásolják: „az ukránok elvették a munkahelyeket”, „elfoglalták a gazdaság ágazatait”, „nem állnak sorban orvoshoz” stb. „Ezek sajnos mind sztereotip dolgok. Mert ha megnézzük a statisztikákat, ezek több száz esetet jelentenek egymillió emberre vetítve. De láthatóak és bizonyos benyomást keltenek”

– jegyezte meg a nagykövet.

Bodnar az ellenszenvet keltő információs manipulációkat is megemlítette. Így a Varsói Egyetemen történt véres incidens után azonnal hamis információk jelentek meg a közösségi hálózatokon, miszerint az elkövető ukrán volt, bár a rendőrség később tagadta ezt.

„Tiszteletben kell tartanunk a fogadó ország törvényeit, hagyományait és szokásait. Az ukránok többsége, túlnyomó többségük törvénytisztelő és betartja a megállapított szabályokat”

– hangsúlyozta a diplomata.

A nagykövet ugyanakkor kiemelte, hogy a helyzet javulása nem fog egyik napról a másikra bekövetkezni, különösen a lengyelországi választási kampány hátterében. Ezért fontos annak megakadályozása, hogy az ukrán kérdést politikailag felhasználják, és biztosítani kell az ukránok jogainak védelmét – mutatott rá Vaszil Bodnar - közölte a karpat.in.ua.


Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat! Értesüljön időben a legfontosabb ukrajnai és kárpátaljai hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Twitteren  vagy iratkozzon fel Google News csatornánkra!

Forrás

Hirdetés
Címlapról ajánljuk
Három ember halt meg Ukrajnában a szélsőséges időjárás miatt

Legkevesebb három ember halt meg és ketten megsérültek Ukrajnában a rossz időjárási viszonyok miatt.

Kárpátaljai citerások találkozója, másodszor - Örömzenélés Sárosorosziban

Másodszor rendezték meg a Kárpátaljai citerások találkozóját, amely ezúttal is a közös muzsikálás, a hagyományőrzés és az öröm jegyében telt.

Horror Ausztriában: megerőszakolt egy hatéves kislányt egy szír férfi – 4,5 év börtönt kapott

Hatalmas felháborodást váltott ki Ausztriában annak az 52 éves szír állampolgárnak az ítélete, aki édességgel csalta lakásába, majd brutálisan megerőszakolt egy hatéves kislányt.

Lakóházak, kikötő és egy kereskedelmi hajó is megsérült az Odessza elleni éjszakai támadásban. Fotó: Odesszai Városi Katonai Adminisztráció

Orosz dróntámadás érte Odesszát: 13 sérült, lakóházak és kikötői infrastruktúra rongálódott, egy kereskedelmi hajót is találat ért.

A pusztítás nyomai egy orosz dróntámadást követően az északkelet-ukrajnai Harkivban 2026. március 25-én (Fotó: MTI/EPA/Szergej Kozlov)

A légvédelem 74 drónt hatástalanított az ország északi, keleti és déli régióiban, azonban 15 helyszínen 20 drón célba talált.

Zelenszkij törvényjavaslatot nyújtott be a hadiállapot és a mozgósítás 90 napos meghosszabbítására. Fotó: President.gov.ua

Zelenszkij újabb hosszabbítást kezdeményez: 90 nappal nőhet a hadiállapot és a mozgósítás időtartama Ukrajnában.

Halálos tragédia Kárpátalján: egy férfi életét vesztette, miután a viharban egy fa rázuhant. Fotó: DSZNSZ

Halálos áldozata van a kárpátaljai viharnak: egy férfira fa dőlt. Több település áram nélkül maradt, autók és házak rongálódtak meg.

Sahíd drónokkal támadták Csernyihivet, templomot és piacot is ért találat

A csernyihivi rendőrség közlése szerint Oroszország már második napja támadja a térség településeit.