Olaf Scholz nem számít arra, hogy Donald Trump leendő amerikai elnök leállítja az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást – erről a német kancellár maga beszélt pénteken Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel tartott berlini sajtótájékoztatóján.
Megbeszélésük után Scholz bizakodását fejezte ki, hogy „az Európa és az Egyesült Államok közötti kedvező együttműködés a jövőben is sikeres lesz, beleértve az Ukrajnának nyújtott támogatás kérdését is” – mondta.
„Nem számítok arra, hogy Washington abbahagyja az Ukrajna védekezéséhez nyújtott támogatását”
– jelentette ki.
A tavalyi amerikai választási kampány során Trump többször kijelentette, hogy 24 órán belül véget tudna vetni az ukrajnai háborúnak, és egyes politikusok attól tartanak, hogy a terv részeként az Egyesült Államok csökkentheti az Ukrajnának nyújtott támogatást.
Kristersson emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok a legfontosabb katonai támogatója Ukrajnának, és Washingtont Németország követi.
Mostani nyilatkozata szerint a szociáldemokrata Scholz továbbra is kitart az álláspontja mellett, miszerint Ukrajna támogatását az úgynevezett német adósságfék felfüggesztésével kell finanszírozni. Ezt az álláspontját a zöld párti Annalena Baerbock német külügyminiszter a sajtótájékoztatót követően bírálta: úgy vélte, hogy Scholz visszaél a témával a most folyó német választási kampányban.
„Az egyetlen megoldás anélkül, hogy (a támogatást) mindenütt megszorításokkal finanszíroznánk Németországban, a további hitelfelvétel” – mondta Scholz a sajtótájékoztatón. És „ez az az út, amelyet gyakorlatilag minden körülöttünk lévő ország követett” – tette hozzá a kancellár.
A sajtó előtt azt is megismételte:
elfogadhatatlannak tartja, hogy Trump tanácsadójelöltje, Elon Musk milliárdos megpróbálta befolyásolni a német választási kampányt azzal, hogy úgy foglalt állást: „egyedül az AfD (Alternatíva Németországért párt) mentheti meg Németországot”.
A kancellár kijelentette, hogy Musk „sok országban a szélsőjobboldalt támogatja”, és „ez elfogadhatatlan, veszélyezteti Európa demokratikus fejlődését, veszélyezteti társadalmunkat, ezt a hozzáállást bírálni kell” - közölte a hirado.hu.
Kövesse a Kárpátinfo.net oldalunkat: Facebook, Telegram, Twitter!
Legfrissebb híreink: Ukrajnai háború, Mozgósítás, Kárpátalja hírek, Ukrajna elnöke
Forrás
Orosz titkosszolgálati megbízásból ölhetett meg egy ukrán katonát egy 26 éves nő Ungváron. A rendőrség őrizetbe vette a gyanúsítottat.
Az orosz hadsereg két rakétával, valamint 107 csapásmérő és álcadrónnal támadott ukrajnai célpontokat péntekre virradóra.
Halálos közlekedési baleset történt a Munkácsi járásban, Sztrabicsovo (Mezőterebes) közelében. Egy 34 éves gyalogos a helyszínen meghalt.
A fronton életét vesztette Mihajlo Roszoha, kárpátaljai katona. Hosszú ideig eltűntként tartották nyilván, halálhírét most erősítették meg.
A csapásokban lakónegyedek és egy kereskedelmi hajó kapott találatot, két ember pedig életét vesztette.
Az év eleje óta a megyében összesen 17 ember vesztette életét tűz következtében.
Voliny megyében büntetőeljárás indult egy 38 éves nő ellen, akit kiskorú gyermekkereskedelemmel gyanúsítanak
A létesítményt ért találat komoly fennakadásokat okoz az Oroszországon belüli olajszállítás logisztikájában.
Felszólították egyúttal az unión kívüli országokat, hogy segítsenek az ukrán finanszírozási nehézségek áthidalásában.
Harry sussexi herceg csütörtök reggel előre be nem jelentett látogatásra Kijevbe érkezett.